KKTC hayal kırıklığı içinde

Kıbrıs Doğrudan Ticaret Tüzüğüne ilgişkin çalışmaların yeniden başlatılması hususunda AB'nin kullandığı uslüp KKTC'yi yine hüsrana uğrattı.

KKTC Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Turgay Avcı, Kıbrıs Türk halkına tercihli ticaret yapma imkanı vermek amacıyla hazırlanan Doğrudan Ticaret Tüzüğünün kabulü yönündeki çalışmaların yeniden başlatılması hususunda AB Genel İşler ve Dış İlişkiler Konseyinin (GİDİK) dün aldığı kararda “Kıbrıs Cumhuriyeti hükümetinin etkin kontrolü altında olmayan bölgeler” ifadesine yer vermesinin hayal kırıklığı yarattığını bildirdi.

Cidde’de temaslarda bulunan Turgay Avcı, yaptığı yazılı açıklamada, “Bu ifadenin Kıbrıs Rum tarafının politikalarıyla örtüştüğü aşikardır” ifadesini kullandı.

1960 Ortaklık Cumhuriyeti’ni silah zoruyla gasp eden Güney Kıbrıs Rum
Yönetiminin (GKRY) Kuzey Kıbrıs’ta hiçbir yetkisinin bulunmadığını ve Kuzey Kıbrıs’taki egemenliğin tek sahibinin Kıbrıs Türk halkı olduğunu vurgulayan Avcı, tarafların sadece ve sadece kendilerini temsil ettiğinin kabul edilmiş bir gerçek olduğunun altını çizdi.

Kıbrıs Türk halkına uygulanan haksız ambargoların kaldırılması için hazırlanan Doğrudan Ticaret Tüzüğünün, GKRY’nin kabul edilemez önerileriyle bir al-ver paketine dönüştürülmeye çalışıldığına işaret eden Avcı, Rum yönetimi Dışişleri Bakanı Yorgos Lillikas’ın son dönemde yaptığı açıklamaların bu konudaki GKRY politikalarını ortaya koyduğunu kaydetti. Turgay Avcı, şunları söyledi:

“Kapsamlı müzakereler çerçevesinde ele alınması gereken hususların doğrudan ticaretin gerçekleşmesine bağlanması çabaları ne beklentilerimizle ne de AB’nin Kıbrıs Türküne yönelik taahhütleriyle bağdaşmaktadır. Bu bağlamda, Maraş gibi kapsamlı çözümün parçası olan konuların AB zeminine taşınmasının kalıcı bir çözüme yönelik sürdürülen çabalara zarar vereceği kaçınılmazdır.”

Kıbrıs Türk tarafının her şeyden önce Doğrudan Ticaret Tüzüğünün herhangi bir ön koşula bağlanmadan kabul edilmesini beklediğini kaydeden Avcı, şöyle dedi:
“GKRY’nin öncelikleri doğrultusunda değiştirilecek bir Tüzüğün işlevsel olmayacağını ve KKTC’nin gerçek anlamda doğrudan ticaret yapmasına imkan vermeyeceğini belirtmek isterim.

Yıllardır uygulanmakta olan insanlık dışı izolasyonların kaldırılması, temel insan hakları çiğnenen Kıbrıs Türk halkının içine itildiği kabul edilemez durumdan kurtaracaktır. Böyle bir gelişme hiç kuşkusuz Kıbrıs konusunda bir anlaşmaya varılması için sürdürülen çabalara da olumlu katkı sağlayacaktır.”