KKTC İngiltere’ye dava açıyor

Talat, Kıbrıs Türk Hava Yolları'nın İngiltere'ye direkt uçuş başvurusuna olumsuz yanıt aldığını, bunun üzerine İngiliz taşımacılık otoritesine karşı dava açılacağını açıkladı.

Talat, uluslararası hukuk ve Şikago Konvansiyonu gereği direkt uçuşa olumsuz yanıt verildiğinin bildirildiğini söyledi. Oysa iki uluslararası hukuk uzmanından aldıkları görüşün bunun tersini içerdiğini, yani uluslararası hukuk ve Şikago Konvansiyonu açısından bir sakınca bulunmadığını vurgulayan Talat, bu gelişme üzerine yasal yollara başvurmaya karar verdiklerini ve hukukçulara talimatın verildiğini bildirdi. Talat, İngiliz taşımacılık otoritesine karşı davanın kısa sürede dosyalanmış olacağını sözlerine ekledi.

Talat, İngiltere’nin önde gelen havacılıkta uzman bir hukuk bürosu aracılığıyla başlatılan hukuk sürecinden umutlu olduğunu ifade etti.

İngiltere, Kıbrıs Türk Havayolları’nın doğrudan uçuş talebini geri çevireceğinin işaretini daha önce vermişti. İngiltere’nin Avrupa İşlerinden Sorumlu Bakanı Geoff Hoon, “Kıbrıs Cumhuriyeti hükümetinin (Rum yönetimi) rızası olmadan direkt uçuşlara yetki vermemizin mümkün olmayacağı neticesine vardık.” demişti.