KKTC: Papadopulos ağzını bozuyor!

Hasan Erçakıca, Kıbrıs Rum yönetimi lideri Tasos Papadopulos’un, Lokmacı Kapısı’nın açılması için koşullar ileri sürmeye devam ettiğini belirtti.

“Amacın, yeni provokasyonlarla Lokmacı’nın açılmasını engellemek olduğunu” kaydeden Erçakıca, Papadopulos’un demeçlerinin BM’nin dikkatine getirileceğini ve devam etmesi halinde katı önlemler alınmasının kaçınılmaz olacağını bildirdi.
Erçakıca, bugün yaptığı yazılı açıklamada, şunları kaydetti:
“Kıbrıs Rum yönetimi lideri Tasos Papadopulos, Lokmacı Kapısı’nın açılması için koşullar ileri sürmeye devam ederken, Cumhurbaşkanımız Sayın Mehmet Ali Talat için kabul edilemez ifadeler kullanmaya başlamıştır. Papadopulos’un kullandığı dili ağırlaştırmasının başlıca nedeni, yeni provokasyonlarla Lokmacı Kapısı’nın açılmasını engellemektir.
Kıbrıs Türk tarafının amacı, Rum tarafının iddia ettiği gibi ’olumlu imajlar’ yaratmak değil; Lokmacı Kapısı’nı iki halkın kullanımına sunmaktır. Bu nedenle Papadopulos’un çirkin saldırılarına karşılık, tavrımız da bu amaca uygun olacaktır.
Papadopulos’un demeçlerinin, Birleşmiş Milletler’in dikkatine getirilmesi; Birleşmiş Milletler ve konu ile ilgili üçüncü tarafların üzerinde önemle durduğu suçlama yarışının bizzat Papadopulos tarafından yürütülmekte olduğuna dikkat çekilmesi kararı alınmıştır.
Papadopulos’un bu demeçlerine devam etmesi halinde daha katı önlemlerin alınması kaçınılmaz olacaktır. Bu aşamada, Papadopulos’un, iki halkın yakınlaşmasına ve Kıbrıs’taki çözüm çabalarına destek olmak için yapması gereken tek şey, Lokmacı bölgesindeki utanç duvarını yıkmaktır.”