KKTC Rumla’ı: Petrol şakaya gelmez

KKTC Dışişleri Bakanı Turgay Avcı, Kıbrıs Rum kesiminin uluslararası anlaşmalara tüm Kıbrıs adına imza atmasının hukuki açıdan doğru olmadığını belirtti.

Rum kesimi yöneticilerini bu tarz yöntemlerden vazgeçmeleri konusunda uyardı.

KKTC Dışişleri Bakanı Turgay Avcı, Dışişleri Bakanlığı’nda Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ile görüştü. Görüşmenin ardından açıklama yapan Avcı, Bakan Gül ile Kıbrıs’a doğrudan seferlerin başlatılması, son dönemde çokça konuşulan petrol aramaları ile ilgili konular, izolasyonların kaldırılması ve yurt dışı temsilciliklerinin daha aktif hale getirilmesi konularını ele aldıklarını söyledi.

Konuk Bakan Avcı, Bakan Gül ile Kıbrıs konusundaki tüm noktalarda aynı görüşleri paylaştıklarını ve Türkiye ile her konuda uyum ve politikalar konusunda bütünlük içinde olduklarını belirtti.

Avcı, Rum yönetiminin petrol aramaları konusunda uluslararası anlaşmalara tüm Kıbrıs adına imza atmasını doğru bulmadıklarını belirterek, Rum kesiminin tüm Kıbrıs adına söz hakkına sahip olmadığını ifade etti. Avcı, petrol konusunun şakaya gelmeyeceğini ve bu konunun başka konulara benzemeyeceği vurgulayarak, Rum yönetimini uyardı.