KKTC’de elektrik krizi patlak verdi

KKTC'nin elektrik üretiminde 120 megawatt'lık kapasiteyle ana güç konumundaki Teknecik Termik Santralı'nın ard arda gelen arızalarla devre dışı kalmasıyla ülkede yaşanan elektrik krizine, Güney Kıbrıs'tan elektrik satın alınarak kısmi çözüm getirildi.

Güney Kıbrıs’la yapılan uzun görüşmeler sonunda varılan mutabakat sonucu, gece boyunca teknik çalışmalar yapıldı ve Güney Kıbrıs’tan elektrik alınmaya başlandı. İlk olarak gece yarısından itibaren Mağusa ile doğu bölgesine Güney’den elektrik verilirken, bugün sabah saatlerinden itibaren de Güzelyurt ile batı bölgesindeki sınır bölgelerine Güney’den elektrik verildi.

Teknecik Elektrik Santralı’ndaki sorun giderilinceye kadar Güney Kıbrıs’tan alınacak günlük maksimum 75 megawatt’lık enerjiye Güney Kıbrıs’taki satış fiyatı üzerinden Kıb-Tek tarafından ödeme yapılacak. Vatandaşa ise herhangi bir yansıması olmayacak.

–DOĞU BÖLGESİNDE GÜNEY’DEN ENERJİ ALAN YERLEŞİM YERLERİ-

Mağusa kent merkezi yanında dün geceden itibaren Güney Kıbrıs’tan elektrik almaya başlayan doğu bölgesindeki yerleşim yerleri şunlar:

Haspolat, Haspolat Sanayi Bölgesi, Değirmenlik, Minareliköy, Demirhan, Gökhan, Cihangir, Düzova, Balıkesir, Meriç, Kırklar, Dilekkaya, Erdemli, Kırıkkale, Yiğitler, Ercan, Yeniceköy, Beyköy, Kalavaç, Çukurova, Gaziköy, Paşaköy, Tuzla’nın bir bölgesi, Güvercinlik, Çayönü ve Köprü.

–GÜZELYURT VE BATI BÖLGESİ…–

Bugün sabah saatlerinden itibaren Güney Kıbrıs’tan elektrik almaya başlayan Batı bölgesindeki yerleşim yerleri de şunlar:Güzelyurt, Alayköy, Yılmazköy, Lefke, Yeşilırmak, Süleymaniye, Bademliköy, Kurutepe, Ömerli, Gemikonağı, Bağlıköy, Kalkanlı, ODTÜ, Cengizköy, Doğancı, Taşpınar, Gaziveren, Aydınköy, Güneşköy, Bostancı, Akçay, Zümrütköy, Şahinler, Serhatköy ve Kumköy.

–KESİNTİLER AZALDI–

Güney Kıbrıs’tan günlük ortalama 75 megawatt’lık enerji takviyesiyle KKTC’deki elektrik kesintileri bugünden itibaren büyük oranda azalmış durumda. Toplam 120 megawatt’lık Teknecik devre dışı olmasına karşın, 70 megawatt kapasiteli Kaleceik santralı ile toplam 40 megawatt’lık 2 gaz türbininin tam kapasite devrede olduğunu belirten yetkililer, toplam 110 megawatt’lık üretimle özellikle Güney’den enerji alamayan Lefkoşa, Girne ve Karpaz bölgesindeki ihtiyacı karşılamaya çalışıyor. Bugün gündüz saatlerinde ada genelindeki kesintisinin 20 megawatt olduğunu belirten yetkililer, kesintilerin bu akşam da devam edeceğini, ancak dün geceye kıyasla büyük oranda azalacağını belirttiler.