KKTC’ye yardımı Rumlar değil Komisyon dağıtacak

Avrupa Birliği’nin 24 Şubat’ta doğrudan ticaret tüzüğünden ayırarak onayladığı mali yardımın dağıtım idaresini AB Komisyonu gerçekleştirecek.

Genişleme Komiseri Olli Rehn’in sözcüsü Krisztina Nagy, Zaman’a yaptığı açıklamada, “Mali yardımın yönetim ve uygulamasından Komisyon doğrudan sorumlu.” dedi. Komisyon yetkilileri, onaylanan tüzükte belirtildiği gibi paranın kullanımı sırasında ‘bazı büyük konularda’ Rumlara danışabileceklerini; ancak paranın Rum yetkililerince verilmesinin söz konusu olmadığını belirtiyor. Paranın PHARE programı kapsamında olduğuna işaret eden yetkililer, üye ülke temsilcilerinin oluşturacağı PHARE Komitesi’nin projelere onay vereceğini, ardından komisyonun da finansmanın temin ve yönetiminden sorumlu olacağını kaydetti. Rum Kesimi de PHARE Komitesi’nde temsil ediliyor; ancak komitede kararlar nitelikli oy çoğunluğuyla alındığı için Rumların tek başına yardımı engellemesi söz konusu değil. Kaynaklar, paranın nasıl ulaştırılacağı, yani KKTC’ye bir ofis açılıp açılmayacağı konusunda henüz karar olmadığına işaret ederken, onaylanan tüzükte yardımın Rum Kesimi’ndeki ofislerden yapılacağı kaydediliyor. Selçuk Gültaşlı, Brüksel

Papadopulos: Görüşürüm

KKTC ile siyasî konularda masaya oturmaya yanaşmayan Rum lider Tasos Papadopulos, ilk kez kısmi geri adım atarak insanî ve sosyal meseleler için KKTC liderleriyle görüşmeye hazır olduğunu söyledi. KKTC Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamada ise Cumhurbaşkanı M. Ali Talat’ın Rum liderle görüşmeye hazır olduğu belirtildi.