Klima servisleri fazla mesai yapıyor

Son günlerdeki aşırı hava sıcaklıklıkları klima satışlarını artırırken, yeni montajın yanı sıra yanlış ve yoğun kullanım sonucu arızalanan cihazlar, yetkili tamir servislerine fazla mesai yaptırmaya başladı.

Yurt genelinde etkili olan sıcakların klima satışlarını yüzde 30 oranında arttırdığı belirtilirken, bu durum yetkili servislerde yoğunluğa neden oldu.

Montaj taleplerinin yanı sıra sıcaklardan kurtulmak isteyenlerin çareyi klimalarda görmeleri üzerine cihazlarda aşırı yüklenme sonucu oluşan arızalar ve bakım ihtiyaçları da servislere olan talebi artırdı.

Adana’da Kurluk Mühendislik Soğutma ve Isıtma Sistemleri sahibi Ergün Kurluk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, geçtiğimiz günlerde ülke genelinde yaşanan aşırı sıcaklıkların klimaya olan talepte ciddi bir artış meydana getirdiğini ve sektörün çok canlandığını söyledi.

Yetkili servisler olarak montaj taleplerine cevap vermekte güçlük çekerken, aşırı yüklenme sonucu oluşan arızaların ve bakım ihtiyaçlarının kendilerine fazla mesai yaptırmaya başladığını belirten Kurluk, özellikle arızalardan dolayı gelen servis talebini karşılamakta güçlük çektiklerini ifade etti.

Kurluk, son günlerde yaşadıkları aşırı yoğunluk nedeniyle yeni klima montajı veya arızaların giderilmesi için tüketicilere 2-3 gün sonrasına randevu vermek durumunda kaldıklarını bildirdi.

Kurluk, montajı gerçekleştiren servis yetkililerinin uyarılarına rağmen basit kullanım kurallarına uyulmaması nedeniyle klimalarda özellikle hava sıcaklığının artış gösterdiği son günlerde yoğun arızalarla karşılaştıklarını kaydetti.

Klimalarda görülen arızaların yüzde 80’lik bölümünün kullanıcı hatasından kaynaklandığını anlatan Kurluk, klima alırken kullanım amacına ve kılavuza uygun hareket edilmesi gerektiğini belirtti.

Kurluk, kullanılan klimanın ısıtma ve soğutma kapasitesinin binanın yapısına, iç ve dış ortam şartları gibi birçok parametreye bağlı olduğunu ve mutlaka profesyonel biri tarafından hesaplanması gerektiğini vurguladı.

Cihazın bakımına mutlaka özen gösterilmesi gerektiğine dikkat çeken Kurluk, cihazlara mutlaka 6 ayda bir bakım yaptırılması gerektiğini sözlerine ekledi.