KOAH hastalığını biliyormuyuz

(SAÜ) Mediko Sosyal Merkezi Sigara Bırakma Polikliniği öğretim üyesi Dr. Pınar Pazarlı, sigaranın sebep olduğu KOAH (Kronik Obstruktif Akciğer Hastalığı) hastalığının yeterince tanınıp bilinmediğini söyledi

Hastalığın giderek yayıldığı belirten Pazarlı, hastaların ancak yüzde 10-25’inin teşhis edildiğini ve teşhis edilenlerin de çok azının uygun tedavi alıyor aldığını vurguladı. KOAH’ın tam olarak geri dönüşümü olmayan, bir kez ortaya çıktığında genellikle sürekli ilerleme eğiliminde olan bir hastalık olduğunu ifade eden Pazarlı şunları söyledi: “KOAH nefes darlığı ile karakterize bir hastalıktır. Ana neden sigaradır. Kronik Bronşit ve Amfizem olmak üzere iki grup hastalığı kapsar. KOAH’ı olan hastanın hissettiği en büyük sıkıntı nefes darlığıdır. Nefes darlığı, giderek artış gösterir, sigara içicileri genellikle bu gidişi fark edemezler, yaşlanmaya, kilo almaya ya da hareketsizliğe bağlarlar. Konik Bronşit hastalarında ayrıca öksürük ve balgam şikayeti de olur. Üç yılı aşkın bir sürede her yıl üç aydan daha uzun süren öksürük eşliğinde balgam çıkarma şikayeti olan kişiler, kronik bronşit hastalarıdır. Sigara içenler, öksürük balgam şikayetlerinin normal olduğunu düşündükleri için çoğunlukla bunun da farkına varmazlar. Doktora ancak tüm bu şikayetler, hayat kalitelerini ciddi anlamda etkilemeye başladığında başvururlar. Genellikle, hastalık artık sürekli tedavi gerektirecek duruma gelmiş olur.”

KOAH’ın başlangıçta fark edilmesi durumunda önlenebilir bir hastalık olduğunun altını çizen Pazarlı, tek ve ilk tedavi sürecinin ise sigarayı bırakmak olduğunu belirtti. Mevcut şikayetleri ve muayene bulgularıyla KOAH düşünülen hastalara kesin tanı, solunum fonksiyon testi ile konulduğunu anlatan Pazarlı şu bilgileri verdi: “Tanı konulduktan sonra bu hastalar, şikayetlerini azaltabilmek için sürekli ilaç kullanmak zorunda kalırlar, hayat kaliteleri belirgin olarak azalır, eskiden yapabildikleri birçok aktiviteyi yapamaz hale gelirler. Hastalık daha da ilerleğinde hastalar sürekli oksijen tedavisine ihtiyaç duyarlar, sık sık hastaneye yatmak zorunda kalırlar. Hastane ve yoğun bakıma yatış ihtiyacı sıklığı arttıkça, hastalığın kontrolü daha da zorlaşır ve ölümle sonuçlanabilir.”