KOAH’tan dolayı her yıl 3 milyon kişi ölüyor

Hastalıkla ilgili bilgi veren Dr. Cemal Pazarlı, KOAH yüzünden her yıl 3 milyon kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi.

Hastalıkla ilgili bilgi veren Elbistan Devlet Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Cemal Pazarlı, KOAH yüzünden her yıl 3 milyon kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi. Dr. Pazarlı, "KOAH oluşumunda en önemli risk faktörleri tütün kullanımı, ev içi hava kirliliği (özellikle evlerde kullanılan odun, tezek, kök benzeri yakıtlardan çıkan duman), çeşitli gaz ve tozlara çevresel veya mesleki maruziyettir. Bu hastalık çok önemli bir sağlık sorunu olmasına rağmen ne yazık ki kamuoyu tarafından yeterince iyi tanınmamaktadır." dedi.

20 Kasım dünya genelinde Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH) günü olarak kutlanıyor. Bu yılki slogan ise 'Çok Geç Değil' şeklinde belirlendi. Hastalıkla ilgili bilgi veren Elbistan Devlet Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Cemal Pazarlı, "KOAH (Kronik-Müzmin) Obstrüktif (Tıkayıcı Akciğer Hastalığı) nefes yollarında mikrobik olmayan bir iltihaplanmaya bağlı oluşan ilerleyici bir akciğer hastalığıdır." diye ifade etti.

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, KOAH hastalığının dünyada yaklaşık 50 milyon insanı etkilediğine işaret eden Pazarlı, "Her yıl 3 milyon kişi bu hastalık nedeniyle ölmektedir. Yine Dünya Sağlık Örgütü 2030'de KOAH'ın tüm dünyada en önemli ölüm nedenleri arasında 3. sırada olacağını öngörmektedir. Ek olarak, son çalışmalar dünyada KOAH'lı hastaların ancak yüzde 25-50'sinin tanı aldığını göstermiştir. Türkiye verilerine göre, ülkemizdeki en önemli ölüm nedenleri arasında 3. sırada olan KOAH'ın görülme sıklığı 40 yaş üstü yetişkinlerde yüzde 20'dir. Bir diğer deyişle toplumumuzda 40 yaş üstü her 5 kişiden birinde KOAH vardır. Oysa 10 KOAH hastasının sadece biri doktora başvurmuş ve doğru tanı alabilmiştir." bilgisini verdi.

Türkiye'de bulunan 3-5 milyona yakın KOAH'lı hastanın sadece 300-500 bininin kendisinde hastalık olduğunu bildiğini ifade eden Pazarlı, şunları söyledi: "Toplumun KOAH konusunda yeterli bilgiye sahip olmaması, hastalığın erken tanısını ve etkin tedavisini güçleştirmektedir. Oysa basit ve ağrısız bir test olan 'nefes ölçüm testi' ile kişinin KOAH olup olmadığı kolayca saptanabilmektedir. KOAH'ın erken tanısı, hastalığa bağlı sakatlık ve ölüm oranlarını azaltacaktır. Bu nedenle, 40 yaş üstü, sigara içmiş ya da içmekte olan ve/veya meslek icabı ya da çevresel ortam gereği tozlu ortamlarda bulunan kişilerde müzmin seyirli öksürük, balgam ve nefes darlığı yakınmalarından en az birinin bulunması halinde kişinin bir göğüs hastalıkları hekimi tarafından görülüp nefes ölçüm testini yaptırması gerekir."

20 Kasım 2013'de (yarın) kutlanacak olan bu yılki Dünya KOAH Günü'nün başlıca sloganı "Çok Geç Değil" şeklinde. Bu pozitif mesaj, gerek KOAH tanısı almadan önce gerek KOAH tanısı aldıktan sonra hastalığın hangi evresinde olursa olsun insanların solunumsal sağlıklarını iyileştirebilmek adına yapılabilecekler olduğunu vurgulamak için seçildi. Eğer nefesiniz daralıyorsa, doktorunuza başvurup bir nefes testi yaptırmak için çok geç değil.