Koah Türkiye’de 5. ölüm nedeni

MALATYA - Dünya Koah günü dolayisiyla Inönü Üniversitesi Tip Fakültesi ve Toraks Dernegi tarafindan ücretsiz solunum fonksiyon testi yapildi.

Dünya Koah günü ve yapilan etkinlikler hakkinda bilgiler veren Doç. Dr. Hakan Günen, Kronik Obstrüktif Akciger Hastaligi’nin (KOAH) hava yollarinda daralmaya ve akciger dokusunda hasara neden olan, zaman içerisinde kötülesen ilerleyici bir akciger hastaligi oldugunu söyledi.

Hastaligin genellikle kronik bronsit ve amfizem zemininde gelistigini vurgulayan Günen, hastaliga neden olan en büyük nedenin sigara içimi oldugunu belirtti.

Hastaligin genellikle 40 yas üstü ve yetiskinlerde görüldügüne dikkat çeken Günen, “Koah dünyada milyonlarca insanin nefesini ve hayatini daraltmaktadir. Tüm dünyada yaklasik 600 milyon Koah’li bulunmaktadir. Koah küresel bir salgin özelligi tasimasina ragmen kamuoyu ve saglik görevlilerince çok iyi bilnmeyen önemli oranda ihmal edilmis bir hastaliktir. Türkiye’de yaklasik 3 milyon Koah’li hasta bulundugu ve hastaligin ülkemizde 5. sirada ölüm nedeni oldugu bilnmektedir.” dedi.

Günen, Malatya’da Koah haftasi nedeniyle yapilacak etkinlikler hakkinda da bilgiler vererek, kamuoyuna ve vatandaslara bildiri ve brosür dagitilacagini belirtti.

Günen, yerel radyo ve televizyonlar isbirligi ile duyurular yapilacagini sözlerine ekleyerek, belediye önünde bulunan solunum testi otobüsüne tüm yetiskinleri beklediklerini kaydetti.