KOBİDER: Vasıflı elemanı ithal mi edeceğiz

KOBİDER Başkanı Nurettin Özgenç, Danıştay 8. Dairesinin, üniversite sınavlarında düz lise mezunları ile meslek lisesi mezunları arasındaki katsayı farkını kaldıran kararın, vasıflı eleman sıkıntısı çeken KOBİ'leri zor durumda bırakacağını söyledi.

Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler Derneği (KOBİDER) Başkanı Nurettin Özgenç, Danıştay 8. Dairesinin, Yüksek Öğretim Genel Kurulu’nun (YÖK) üniversite sınavlarında düz lise mezunları ile meslek lisesi mezunları arasındaki katsayı farkını kaldıran kararın, vasıflı eleman sıkıntısı çeken KOBİ’leri zor durumda bırakacağını söyledi.

Özgenç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye’de 11 yıldır süren mesleki eğitimde katsayı eşitsizliğinin tamamen kaldırılması noktasında iş dünyası olarak topyekun mücadele etmeleri gerektiğini belirtti.

Meslek liselerinin önünün engellendiği sürece işsiz sayısının artacağını öne süren Özgenz, şöyle konuştu:

”Bunun yanında vasıflı eleman sıkıntısı çeken KOBİ’lerde zor durumda kalacaktır. Türkiye’de işsizliğin, yüzde 14’ler seviyesine çıkmasının esas nedeni mesleksizliktir ve bu sorun çığ gibi büyümektedir.

KOBİ’lerin en elzem meselesi vasıflı eleman bulamamasıdır. Oysa ki, bu ihtiyaçları giderecekleri yerlerde haliyle meslek liseleridir. Dolayısıyla Danıştay’ın kararı mesleki teknik liselere olan talebi önemli ölçüde azaltacaktır.”

Öngeç, Türkiye’nin üretip kalkınması için eğitimli teknik elemana ihtiyacının olduğunu ifade ederek, şöyle devam etti:

”Ama bu gidişle maalesef yeterli sayıda vasıflı eleman bulamayacaklardır. Karar düzeltilmezse bu okullara olan talep düşecektir. Dolayısıyla sanayici ve KOBİ’ler, Çin’den vasıflı eleman ithal edip kaçak işçi mi çalıştırsınlar.

Fasoncu anlayıştan kurtulmak için KOBİ’lerimiz nasıl ki markalaşmaya önem verip yabancı ülkelerde mallarımızı kendi markalarıyla satabilmek için mücadele ediyorsa, bununda gerçekleşebilmesinin diğer önemli ayağı da mesleki becerileri yüksek olan elemanlarla olabiliyor. Bununla birlikte yabancı ülkelerden olan ithalatı düşürebilmek için KOBİ’lerimizin gelişmesi lazım. Bu da ancak mesleki eğitimi almış personelle ancak başarılabilir.”