‘KOBI’ler AB sürecinde yeni sartlara çok iyi hazirlanmali’

BURSA - Yildirim Sanayici ve Isadamlari Dernegi (YISIAD) Baskan Vekili Murat Demir, AB ile müzakerelerin basladigi dönemde ekonomi içindeki bütün aktörlerin, yeni sürece kendilerini hizla hazirlamalari gerektigini söyledi.

Yazili bir açiklama yapan YISIAD Baskan Vekili Murat Demir AB ile müzakerelerin baslamasinin ardindan bazi kesimlerin sevindigini bazi kesimlerinse üzüldügünü ifade ederek, “Ne çok sevinecek bir durumdayiz, nede kara kara düsünülecek bir durum var. Yapilmasi gereken herkesin bu süreçte üzerine düseni yapmasi olmalidir” diye konustu.
Murat Demir AB sürecinde Is dünyasi açisindan önemli gelismeler yasanacaginin altini çizdi. Müzakerelerin baslamasi ile birlikte özellikle KOBI’leri zorlu günlerin bekledigine dikkat çeken Demir söyle konustu: “Sevinsek de üzülsek de müzakereler basladi. Is dünyasi olarak bizim politik söylemlerden siyrilip reel olarak neler gelistigini ve gelecekte basimiza neler gelecek sorularina cevap arayip, bunlarla ilgili hazirliklara simdiden baslamamiz gerekiyor. AB’ye karsi çikanlarin endiselerine katilmamak mümkün degil. AB’ye taraf olanlarin hakli gerekçelerinin oldugu da ortada. Is dünyasi olarak simdiden sonra devreye giren müzakere veya uyum sürecinin getirilerine ve kaybettireceklerine hazirlanmak çok daha önemli. Türk toplumu olarak ön hazirlik yapma, gelecege dönük çok ciddi planlar yapma ve onlari kademe kademe uygulama gibi aliskanliklara pek fazla sahip degiliz. Stratejik hesaplar yapmak veya gelecek planlari olusturma gibi becerilerimiz de yok.

“BIRLIKTE HAREKET ETMELIYIZ”

Türk toplunun gelecege iliskin planlar yapma ve onlari asama asama hayata geçirme yetenegi kazanmasi gerektigini söyleyen Murat Demir, AB kriterlerinin özellikle ekonomiye, is dünyasina, sirketlere hatta sahis firmalarina getirecegi yüklerin çok iyi hesaplanmasi gerektiginin altini çizdi. Müzakere sürecinde ortaya çikacak yeni durumlar karsisinda bütün is dünyasinin ortak hareket etmesinin yani sira devletin tüm birimlerinin kisaca bütün ülkenin ortak hareket etmesi gerektiginin altini çizen Demir sözlerini söyle sürdürdü:

“Müzakere sürecinde ortaya çikacak herseyin en kisa zamanda yaygin olarak ögrenilmesi ve derhal uygulamaya geçilmesi oldukça önemlidir. Rekabetin bütün boyutlari degisiyor. Dis ticaretimizin yüzde 60’lara varan kismini AB ile yaptigimiz dogru. Ama bunu yapanlar büyük firmalar. Ülkemizde ekonomi büyük oranda KOBI düzeyinde isletmelerce yürütülüyor. Bütün KOBI’lerin yeni sürece karsi hazirlikli olmasi gerekir. Aksi halde piyasalardan silinmeler yasanacaktir. Dolayisiyla kimseden bir sey beklememeli hiç zaman kaybetmeden hep beraber harekete geçmeliyiz. AB sürecinde zorlayici noktalar olacaktir. Fakat biz bunlar asilabiliriz. Önemli olan rekabete hazir hale gelmektir. Yakinmak yerine hazirliklara baslamak daha akillica olacaktir. Aksi halde AB nedeniyle gelecek faturalar çok yüksek olabilir. Bu sürecin 10 yil olmasi sonucu degistirmez. Eger bugünden baslamazsak kaliriz.”