KOBİ’lere 50 milyon euro’luk kredi

Türkiye Finans, 50 milyon euroluk ilk murabaha sendikasyonuna imza attı. Deutsche Bank liderliğindeki konsorsiyumdan temin edilen kredi KOBİ'lerin finansmanında kullanılacak

Türkiye Finans, Deutsche Bank liderliğindeki uluslararası konsorsiyumdan 50 milyon euro tutarında murabaha sendikasyonu aldı. Türkiye Finans Genel Müdürü Yunus Nacar, ilk kez murabaha sendikasyonuna imza attıklarını belirterek, bunun kendileri için önem taşıdığının altını çizdi. Türkiye Finans’ın 130 şubesinde 50 bin kredi müşterisi olduğunu bildiren Nacar, bunun büyük bölümünü de KOBİ’lerin oluşturduğunu, sağlanan sendikasyonu öncelikli KOBİ’ler olmak üzere üretim ve kurumsal finansman desteğine ihtiyaç duyan firmalara, uygun maliyet ve şartlarda kredi imkanı sunmak için kullanacaklarını kaydetti.

Türkiye Finans Genel Müdürü Yunus Nacar, bir süre önce açıkladıkları stratejik ortaklık konusunda, “Bankanın yüzde 50’sinin 350 milyon dolara Dubai İslam Bankasına satıldığı” yönünde duyumlarının hatırlatılması üzerine, “Biz böyle bir şey bilmiyoruz. Bildiğim her şeyi sizinle paylaşıyorum. Bu konuda henüz bir gelişme yok” dedi.

SUKUKA DAHA SICAK BAKILIYOR

Türkiye Finans Katılım Bankası’na murabaha sendikasyon kredisi sunan konsorsiyumda yer alan Abu Dhabi Islamic Bank (ADİB) Başkanı Yardımcısı Abdulllah Zeyd El Şahi, toplantıda yaptığı konuşmada İslami Bankacılık sisteminde murabaha, mudaraba gibi estrümanların eski yöntemler olarak uygulandığını, günümüzde daha çok İslami bono denilen sukuk aracılığıyla yatırımların yaygın olduğunu söyledi.

El Şahi, ADİB olarak geçtiğimiz günlerde 300 milyon dolarlık sukuk satışına çıktıklarına dikkat çekerek, “1 milyar doların üzerinde teklif geldi. Türk bankalarına çağrıda bulunuyorum; bu tür fonlardan daha çok yararlanmak istiyorsanız sukuk yapmalısınız” diye konuştu.

İslami bankaların, toplum yararına olmayan alkol, silah gibi ürünleri finanse etmediğini anlatan El Şahi, murabahanın kelime kökenin kâr anlamına geldiğini ifade eden Al Shahi, “Gelin birlikte İslami bono yapalım” dedi.

Türkiye Finans Genel Müdür Yardımcısı Osman Çelik de Körfez ülkelerindeki yatırımcıların sukuka daha sıcak baktıklarını ancak Türkiye’nin sukuka uygun mevzuatının eksik olduğunu dile getirdi. Murabaha türü kredilerde vadenin kısa olduğunu belirten Çelik, “Sukukta vade 5 yıl ve üzerine çıkabiliyor. Mevzuat altyapısını oluşturduğumuzda, bu ülkelerden daha fazla fon geleceğine inanıyorum” diye konuştu.

200 MİLYON EURO DAHA ALINACAK

Türkiye Finans’ın sağladığı 50 milyon euronun Uluslararası Kıymetli Madenler Borsası’ndan temin edilen mal üzerinden 1 yıl vadeli ana para artı eurobor+0.75 kar marjı ile gerçekleştiğini kaydetti. Çelik, euroborun bugün fikslenmesi durumunda murabaha sendikasyonu için toplam kâr maliyetinin yüzde 4.75-4.80 civarında olacağını belirtti. 2007 yılında bu yolla 200 milyon euro sağlamayı hedeflediklerini bildiren Çelik, KOBİ’lerin kaynak sıkıntısına işaret etti. Çelik, “Murabaha İslama uygun mudur?” sorusu üzerine, “Murahaba, için vadeli satış diyebiliriz. Mala dayalı finansman modelidir ve faizsiz bankacılık prensiplerine uygundur” dedi.

Deutsche Bank Londra Yatırım Bankacılığı Müdür Yardımcısı Tolga Önel de Türkiye Finans murabaha işlemi ile birlikte yalnızca Körfez bölgesinden değil aynı zamanda Batı Avrupa ülkelerinden de Türkiye’ye gerçekleşen fon akımlarında yeni bir sayfa açıldığını söyledi.

Sendikasyona 9 banka katıldı

Türkiye Finans Katılım Bankası’na Deutsche Bank AG London liderliğindeki konsorsiyum, bir yıl vadeli 50 milyon euro tutarında murabaha sendikasyonu sağlayacak. Konsorsiyumda yer alan bankalar arasında Abu Dhabi İslamic Bank, Bank Of Beyrut (UK) Ltd, Demir Halk Bank, Garanti Bank International, Standard Chartered Bank, Best Bank, Dubai Bank, Finansbank NV ve British Arab Commercial Bank bulunuyor.

İslami banka sayısı artıyor

Singapur- Alman Tageszeitung gazetesinde yer alan bir habere göre Asya’da İslami usullere göre kurulan bankaların sayısında bir patlama yaşanıyor. Asian Bank Enstütüsü tarafından yapılan açıklamada,Islami usullere göre kurulan 40 bankanın toplam cirosunun 2005 yılında yüzde 20.9’luk bir artış göstererek 40 milyar dolara çıktığı belirtildi. Bu cironun bölgede bulunan 300 normal bankanın cirosundan üç kat daha fazla olduğu açıklandı. İslami usullere göre faaliyet yapan bankaların binde 76 oranında bir kar yaptığı ancak bu karın ‘etkileyici bir miktar’ olmadığı ifade edildi. İslami bankaların, sadece İslami kurallara uygun faaliyetler yapan kurumlarla çalışmaları ve faiz alıp vermemeleri dolayısıyla hareket alanlarının sınırlı olduğu ifade edildi.