KOBI’lere sirket evliligi semineri

Yabanci sermayenin ilgi gösterdigi Türkiye'de küçük ve orta boy isletmelerde sirket evlilikleri için çalisma yürütülüyor.

Vakfin Yönetim Kurulu Baskani Mehmet Erel, açilis konusmasinda Türkiye’nin KOBI potansiyelini harekete geçirerek ekonomik, sosyal ve toplumsal bir çok sorunlarini çok kisa sürede çözebilecegini söyledi. Yeni olusan ekonomik sartlar içinde katma deger üretmeyi beceremeyen isletmelerin ihracat yapamadigini ve para kazanmakta güçlük çektigini savunan Erel, “Bu isletmeler KOBI’lerin alanina girerek, pazari daralttilar. Önümüzdeki yilarda sermaye ve finansman zorlugu çeken KOBI’lerin önündeki en büyük sikintilarin basinda bu geliyor. Sadece büyük ölçekli sirketler degil, iç piyasada oyun alanlari daralan KOBI’lerin artik yüksek katma deger üreten küçük devler olacak sekilde yeniden yapilanarak global oyuncu olmayi basarmak zorunda.” dedi.

BCMS Sirketi’nin Türkiye Temsilciligi Yönetim Kurulu Baskani Mehmet Soyer ise küresellesmenin ve dünyadaki gelismelerin isiginda Türkiye’deki sirketlerin de yerli ve yabanci sermaye kullanarak sirketlerini gelistirmenin yollarini aradigini söyledi. Soyer, sirket ortaklarinin sirketlerinin hisselerini satmanin yollarini tam olarak bilmediklerini hatirlatarak, “Bu durumda sirket sahipleri yeni bir ortaga olumlu olarak baksa da, bilmedikleri bir ortam içinde hareket etme zorunlulugu, bu sirketlerin hissedarlarinin düsüncelerini olumsuz yönde etkiliyor.” diye konustu.