KOBİ’lere uzun vadeli düşük faizli kredi

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile Türkiye Kalkınma Bankası (TKB) arasında KOBİ'lere uzun vadeli kredi sağlayan 'Teknik İşbirliği Protokolü' imzalandı.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener’in katıldığı birlik merkez binasında yapılan imza töreninde hazırlanan protokolü TOBB adına Başkan Rifat Hisarcıklıoğlu, TKB adına ise Genel Müdür Abdullah Çelik imzaladılar. Protokole Devlet Bakanı Şener, şahit olarak imza attı.

İmza töreni öncesinde konuşan Bakan Şener, sağlıklı ekonomilerde reel sektör ile finans sektörünün işbirliği içerisinde olduğuna işaret ederek, bununda o ülke ekonomisine büyümeyi getirdiğini söyledi. Finans sektöründe KOBİ’lere ayrılan kredi payının artığını belirten Şener, Aralık 2002 itibariyle bankaların toplam nakdi kredilerinin yüzde 8 olan 5 milyar YTL KOBİ’lere kerdi olarak verilirken, Haziran 2006 itibariyle bu oranın yüzde 24’e kredi hacminin ise 47 milyar YTL’ye ulaştığına dikkat çekti. Şener, “KOBİ’lere verilen kredi hacminin artması artık Türkiye’de KOBİ’lere bakış açısının değiştiğini göstermektedir” dedi.

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu da, TOBB olarak, başta KOBİ başta olmak üzere tüm müteşebbislerin finansman kaynaklarına ulaşmasını böylece büyümelerini teşvik etmeyi amaçladıklarını söyledi. KOBİ’lerin, banka kredileri içindeki payının, son yıllardaki yaşanan tüm gelişmelere rağmen, ancak yüzde 20 civarında olduğunu ifade eden Hisarcıklıoğlu, bu amaçla TOBB’un çeşitli projelerle, reel sektörün finansmana ulaşımına

destek verdiğini vurgulayarak, şunları kaydetti: Sonuç olarak, TOBB, üyesinden aldığı desteği ve gücü, yine üyesinin hizmetinde kullanmaktadır. 2001-2005 döneminde gerçekleştirdiğimiz çeşitli finansal uygulamalar neticesinde, yaklaşık olarak 560 trilyon lira finansman imkanını, kendi

özkaynaklarımızdan ortaya çıkarmış ve 12 binden fazla ihracatçımızın ve KOBİ’mizin hizmetine sunmuş durumdayız. Tüm bu kredilendirme işlemleriyle ilgili yapılan değerlendirme, ilgili bankalar tarafından gerçekleştirilmiş, TOBB, hiçbir şekilde, kredi değerlendirme ve onay mekanizmasının içinde yer almamıştır. Bugün TKB ile bu kapsamdaki çalışmalarımıza yeni bir boyut daha kazandırıyoruz. TKB’nin finans konusundaki deneyimi ve tecrübesini, KOBİ’lerimizin dinamizmi ile birleştirmeyi hedefliyoruz. TOBB’ye bağlı oda ve borsalarımız ile Birliğimizin kurmuş olduğu KOBİ Girişim Sermayesi şirketi, büyük ortağı olduğumuz Kredi Garanti Fonu, TKB ile bir araya gelerek, önemi bir sinerji oluşturacaktır. Bugünün KOBİ’lerinin, yarının lider şirketleri olduğu bilinciyle, bu ortak vizyonumuzun herkes tarafından paylaşılması ve reel sektörümüze, rakiplerimizle eşit koşullarda, rekabet edebilmek imkanı tanınması, en büyük dileğimizdir”

TKB Genel Müdürü Çelik ise, bankanın TOBB ile imzalayacağı protokolün çok yönlü bir işbirliği içerdiğini, protokolle KOBİ’lere uzun vadeli uygun faizli kredi sağlanacağını söyledi.

HİSARCIKLIOĞLU’NA DOĞUMGÜNÜ PASTASI SÜPRİZİ

Törenin ardından Devlet Bakanı Şener, toplantıya katılanlara bugünün TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’nun doğum günü olduğunu hatırlatarak, başkanı kutladı. Şener, doğum günü nedeniyle Hisarcıklıoğlu’na sürpriz olarak, pasta hazırlandığını belirterek, pastanın getirilmesini istedi. Toplantı salonun ışıkları söndürülmesiyle birlikte hazırlanan pasta toplantı salonuna getirildi. Pastanın kendisi için sürpriz olduğunu söyleyen Hisarcıklıoğlu, Bakan Şener’e teşekkür etti. Daha sonra Şener, Hisarcıklıoğlu ve Genel Müdür Çelik ile birlikte pastanın başına geldiler. Doğum günü pastası üzerindeki mumları söndüren Hisarcıklıoğlu, pastayı keserek, Şener ve Çelik’e ikram etti.