KOBI’lerin finansman sorunu çözülecek

ANTALYA - Küçük ve Orta Büyüklükteki Isletmeler'in (KOBI) içinde bulundugu finansman sikintisi, uluslararasi fon hareketlerinin Türkiye'ye çekilmesi ile çözülecek.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birligi (TOBB) Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi ögretim üyesi Doç. Dr. Ali Alp, uluslararasi piyasalarda hareket eden fon hacminin oldukça yüksek oldugunu, bunun belli bir kisminin Türkiye’ye çekilmesi için gerekli çalismalarin yapilmasi gerektigini söyledi. Alp, Türkiye’deki KOBI’lerin finansman sorunun ancak bu yolla çözülebilecegini vurguladi. TOBB ve Bankacilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) katkilari, Antalya Ticaret ve Sanayi Odasi, (ATSO) Antalya Ticaret Borsasi’nin ev sahipliginde “KOBI’lerin Yeni Kredi ve Finansman Kriterleri” konulu bilgilendirme toplantisi düzenlendi. Toplantida, KOBI’leri yakindan ilgilendiren Basel II (Yeni Sermaye Yeterliligi Uzlasisi) hakkinda bilgi verildi.

Doç. Dr. Ali Alp, KOBI’lerin finansman sikintisinin çözümü için uluslararasi piyasalardaki fon hareketlerinin yabanci yatirim olarak Türkiye’ye çekilebilecegini söyledi. Türkiye’nin yabanci fonlari çekmede pek basarili olamadigini belirten Alp, “Türkiye’nin uzun vadeli istikrari konusunda yabancilarin hala süphelerinin olmasi nedeniyle ihtiyacimiz olan yabanci yatirimi hala çekebilmis degiliz. Yabancilar, iktisadi alanda kirilmalarin olabilecegini düsünüyorlar. Diger taraftan yabancilar hem hisse senedi hem de hazine bonosu alarak Türkiye’ye fon aktariyorlar. Bu gün IMKB’deki islem gören hisse senetlerinin yüzde 67’si yabancilara ait. Türk bankalarindaki mevduatlarin önemli bir kismi yabancilara ait. Son bir yil içerisinde yabancilarin Türkiye’ye aktardigi fon miktari 45 milyar dolar civarinda. Bu ülke ekonomisine canlilik getirecek” dedi.

BDDK Daire Baskani Dr. Sedat Yetim de, uluslararasi piyasalarin 1 Ocak 2007 tarihinden itibaren geçecegi Basel II uygulamasina Türk bankalarinin bir yil sonra 1 Ocak 2008’de geçecegini bildirdi. Basel II’nin daha faydali olmasi için Türkiye’de bir yil sonra uygulamaya konulacagini belirten Yetim, BDDK’nin Basel II konusunda daha iyi hizmet vermek için çalismalarini sürdürdügünü bildirdi. Türkiye’deki bankalarin Basel’i ciddiye aldigini ifade eden Yetim, “52 banka Basel II için 20 milyon dolar harcadi. Çok detayli hazirlaniyorlar. 2001 yilindaki banka krizlerinde milli servetin yüzde 20’si kayboldu. Basel II, bankalarin denetim ve düzenlemesi için faydali olacak” diye konustu.

ATSO Baskani Kemal Özgen ise, ekonomik gelismelere ragmen KOBI’lere aktarilan yatirim finansmanlarinin yetersiz oldugunu söyledi. Basel II’nin 2007 yilindan itibaren dünya bankacilik sektöründe yeni bir sayfa açacagini belirten Özgen, “Basel II ile krediler, firmanin risk derecesine göre verilecektir. Risk odakli kredi fiyatlandirilmasi ise, KOBI’lerin kullanacaklari kredi miktarini etkileyecek.” dedi. Antalya Ticaret Borsasi Baskani Ilhami Kaplan da, Türkiye’de KOBI tanimlamalarinin ve siniflandirmalarinin hala karmasik bir durumda oldugunu söyledi. Kaplan, Basel II’nin bu problemi ortadan kaldirmak için bir firsat oldugunu vurguladi.