Koç; ‘Antalya Türkiye’nin amiral gemisi’

Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, Antalya'nın turizm sektöründe Türkiye'nin amiral gemisi olduğunu söyledi.

Bunun bir kültür olayı olduğunu söyleyen Koç, edebiyatçıların ve şairlerin de bu konuyu ele almalarını istedi.

Tutulmanın kültür olayı açısından önemine işaret eden Bakan Koç, 3 ay öncesinden başlayan hazırlıklarda her türlü maddi ve manevi şarlatanlıklardan uzak kalarak akılcı ve bilimin ışığında çalışmaların yapıldığını kaydetti. Kültür ve Turizm Bakanı, ayrıca bunun tarihi bir an olduğunu dile getirerek edebiyat ve şairlerin de konuya ilgi göstermesini istedi.

Süral Saray Otel’deki toplantıda, Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Astronomi Laboratuarı Başkanı Doç. Doktor Atilla Özgüç tarafından Bakan Koç ve diğer davetlilere Güneş tutulması hakkında bilgi verildi. Bakan Koç, turizmin 20. yüzyılda olduğu gibi 21. yüzyılda da artarak devam edeceğini söyledi. Antalya’daki otellerin çoğunun dolduğunu ifade eden Bakan Koç, bunun da yapılan tanıtım çalışmalarının bir göstergesi olduğunu söyledi. Koç “Daha fazla turistin gelmesi de kargaşaya neden olabilir. Olayı buna göre değerlendirmek lazım.” dedi.

Antalya’nın turizm açısından Türkiye’nin amiral gemisi olduğunu vurgulayan Kültür ve Turizm Bakanı, “Türkiye bu amiral gemisi sayesinde çok para kazanıyor. Ve de kazanmaya devam edecek. Fakat geminin kaptanı kadar, tayfaların da çok iyi olması gerekiyor. Bugün burada Antalya’da Amiral gemisinde havanın, denizin, güneşin ve ormanın cömertliğine hep birlikte şahit oluyoruz. Sizler iyi bir şahitlik yapın. Çünkü bu ilerde tarihteki yerini alacaktır. Gözünüzü iyi koruyun, ama bu güzelliği de kaçırmayın.” şeklinde konuştu. Bakan Koç, daha sonr NASA’nın yayın yaptığı antik tiyatroyu ve Apollon tapınağını gezdi.