Koç; ‘Hükümet terör örgütünün tuzağına düştü’

CHP Grup Başkanvekili Haluk Koç, "iktidarın, terör örgütünün; siyasi muhatap kabul edilmesi yönünde açık, gizli, dolaylı, dolaysız tüm girişimlerinin çoğu kez tuzağına düşerek önünü açtığını" söyledi.

Terörün güvenlik güçleri ile teröristler arasındaki silahlı çatışma boyutundan çıkartılıp, toplumun içine, halkın içine sokulmaya çalışıldığını vurgulayan Koç, Başbakan Erdoğan’ın ve hükümeti, olayları algılayamamakla suçladı. Bölge halkının güvencesiz ve sahipsiz bırakıldığını iddia eden Koç, “Hükümet olayları seyrederken terör örgtünün sözcüsüsü konumuna gelen bazı kişiler olayların akışını yönlendirmeye başlamışlardır” dedi.

Koç, hükümetin olaylar karşısındaki aczi ve beceriksizliğinin ortada olduğuna işaret ederek, Başbakan Erdoğan’ın olayların dününü ve bugününü değerlendirmekten uzak bir şekilde konuşmaya devam ettiğini kaydetti. Başbakan Erdoğan’ı fırsat bulduğu her yerdeki konuşmalarında havanda su dövmeye devam etmekle suçlayan Koç, “Konuşmalarında ve değerlendirmelerinde, ortada bir bölücü terör örgütü ve tırmandırddığı olayların arkasında hangi devletler, kurumlar, örgütle, kişiler var? Hangi stratejik ortaklık adı altında girişimler var. Dikkat edin bu konularda en ufak bir yorum yok. Başbakanın söylediklerini alt alta yazarsınız ‘boşa konuşma monologları’ diyebilirsiniz” şeklinde konuştu.

Koç, olayların siyasi, yakın tarihsel, sosyal, jeostratejik boyuttaki konumu ve ağırlığı bu iktidarın taşıma kapasitesinin üzerinde olduğunu ileri sürdü.

Sokakların terör örgütüne terk edildiğini öne süren Koç, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Yurttaşlar dükkanlarını açamıyorlar. Çocuklarını okula gönderemiyorlar. İnsanlar evlerinden çıkamıyorlar. Meydanlar terör örgütü başı apo posterleri, PKK bayrakları, İstanbul’da belediye otobüsleri yakılıyor, kepenk kapamayan dükkanlar kundaklanıyor, masum insanlar öldürülüyor.” Güvenlik güçlerinin yetkilerinin sınırlı olmasından yakındığını ifade eden Koç, Başbakan ve hükümetin olaylara seyirci kaldığını kaydetti. Koç, iktidarın kendi gizli gündemine uygun kadrolaşma, ihale bölüşme ve tüm kurumlarla açık, gizli gerginlik politikasını uygulamaya devam ettiğini vurguladı.

Koç, AKP iktidarının Türkiye için zararlı olduğunu hep söylediklerine dikkat çekerek, “Bakın 6 gündür olaylar tırmandırılıyor. Perşembe günü Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda konuyu gündeme taşıyıp önlem alınmasını talep ediyoruz. Bizi konuşturmak istemiyorlar. Yeri ve zemini değilmiş.” dedi.

Koç, CHP olarak 19 Eylül tarihinde TBMM olağanüstü toplantıya çağrılarak terör konusunun görüşülmesini talep ettiğini hatırlattı. TBMM Genel Kurulu’nda genel görüşme taleplerinin red edilmesinin üzerinden altı ay geçtiğini vurgulayan Koç, “Türkiye bir an önce AKP’den kurtulmalıdır. Tüm toplumumuza seslenmek istiyorum. Tehlikenin farkında mısınız?” diye konuştu.

DTP Eş Başkanı Ahmet Türk’ün CHP Lideri Deniz Baykal ve MHP Lideri Devlet Bahçeli’yi kıyaslayan sözlerinin sorulması üzerine Koç, terörün ve bölücü terör örgütünün siyasal yelpazede sözcülüğüne üstlenenlerin ifadeleri üzerine bir yorum yapmak istemediğini söyledi.