Koç; ‘Nükleer enerjiyle de turizm bal gibi olur’

Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, Tuzla'da bulunan zehirli varille ilgili olarak, ''İşin boyutunun nereye gideceğini bilmiyoruz.

Bakan Koç, Sinop’ta nükleer santral krulmasının bir şans olarak nitelendirerek, ”Sinop’da nükleer enerji koyacağız. Diyeceksiniz ki nükleer enerjiyle turizm olur mu? Bal gibi olur.” diye konuştu.

Kültür ve Turizim Bakanı Koç, Turizm Haftası açılışı nedeniyle Nevşehir’de bir dizi etkinliğe katıldı. Burada gazetecilerle sohbet eden Bakan Koç gündeme ilişkin soruları yanıtladı. 2006 yılı için 26 milyon turist hedeflendiğini hatırlatan Bakan Koç, kuş gribi, karikatür krizi, Trabzon’daki papaz cinayeti gibi bazı olayların bu hedefe ulaşmayı olumsuz etkileyebileceğini söyledi. Bakan Koç, ”Koyduğum bütün hedefi yakalayabilirim. Ama olağanüstü haller olmazsa. Geçen yılki rakamı aşarım.” diye konuştu.

Kapodokya’nın termal ve kış turizmi açışından da değerlendirilebileceğini söyleyen Bakan Koç, bölgenin bir ilim merkezi haline getirilebileceğini aktardı. Bakan Koç, Adıyaman’da Nemrut Dağı’nın yeniden ele alınacağını kaydetti.

Bakan Koç, Sinop’a kurulacak nükleer santral ili ilgili olarak, ”Sinop’da nükleer enerji koyacağız. Diyeceksiniz ki nükleer enerjiyle turizm olur mu? Bal gibi olur.” diye konuştu. Türkiye’nin elektrik ihtiyacının belli olduğunu kaydeden Bakan Koç, ”Bunun için nükleerden başka çare yok.” ifadesini kullandı. Koç, Çernobil kazasının insanların gözünü korkuttuğunu hatırlatarak gazetecilere, hitaben “Bütün meselelerde tenkit edenler olsun ancak alternatifleriniz de olsun” şeklinde konuştu.

Bakan Koç, bir gazetecinin Tuzla’da bulunan zehirli varillerin turizmi olumsuz etkileyip etkilemeyeceği sorusuna ”Hayır, tersi de var. Bizim iktidarımız döneminde şeffaf bir ülkede bunlar ortaya çıkarılıyor” dedi. Koç, Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe’nin olayla ilgili tanınmış bir işadamından şüphelendiklerinin hatırlatılması üzerine, henüz olayın yargıda netleşmediğini dile getirdi.

Olayla ilgili hassas davrandıklarını söyleyen Bakan Koç, hukukun hakim olduğu ülkelerde böyle davranılması gerektiğini vurguladı, Koç bir soru üçzerine henüz işin boyutunun nereye vardığını bilmediğini dile getirerek, “Yargıya intikal ettikten sonra bir soruşturma neticesinde buralarda kalabilir yada daha da genişleyebilir.” dedi.

Koç bu konuyla ilgili ısrarlı sorular üzerine şöyle devam etti “Bizim hukuk sistemiz delile dayanır, sen adın gibi bilirsin ama elinde delil yoksa bir şey yapamazsın dosyayı da kapatmak zorunda kalırsın… Ayrıca bu işin birinci muhatabı da ben değilim.”

Koç, İstanbul’un 2010’da Avrupa başkenti seçileceğini hatırlatarak bu konuda ne gibi çalışmalar yapıldığı üzerine sorulan bir soruya” 2010 da böyle bir iş olacak diye yeni bir turizm politkası oluşturmuyoruz… Bu olay kültür ve turizm hedeflenrimizde önemli bir ivme olacak.” diye cevap verdi.