Koca kafalar TV’leri ele geçirecek!

Kimi Tarkan'ın Fidayda’sı, kimi Ayşe Arman'ın dil sürçmesi kimisi de Nihat Doğan’ın Dale'si ile tanıdı Koca Kafalar’ı. Şimdi ise bu koca kafalı iki adam, bir televizyon kanalı kurarak karşımıza çıktı.

Hep ünlüleri ti’ye alan bu adamlar artık halkın arasına indi ve “Bir gün herkes Koca Kafalı olacak.” diyor.

Bir gün herkes KOCA KAFA olacak!

Bilgisayar ile mizahı birleştiren Grafi2000’in kurucusu Varol Yaşaroğlu’nun Koca Kafalar’ı televizyona transfer oldu. Daha doğrusu Koca Kafalar televizyon kanalı kurdular. Özgü Namal’ı da transfer eden Koca Kafalar’ın tek derdi reyting ve bütün yapımları ucuza getirmek. Dün ilk bölümü yayınlanan programın tamamı (60′) bilgisayar ortamında gerçekleşiyor. Animasyonu, seslendirmesi, çekimi, efektleri ve prodüksiyonu her şeyi üç kişilik dev kadroya ait. Dün Hande Yener şişman bir şarkıcı, Burak Kut korsan CD satıcısı, Davut Güloğlu midyeci olarak karşımıza çıktı. Koca Kafalar’ın tescilli komikliği internet kullanıcılarının ardından televizyon seyircisini de gülmekten kırıp geçirdi.

Bizi bu kadar güldüren Varol Yaşaroğlu ile röportaj yapmak tabiri caizse artık farz olmuştu. Türkiye’de ilk flash animasyonları kullanan Yaşaroğlu’nun bu yeni projesindeki en büyük kozu Vural Yaşaroğlu ve Berk Tokay yani Koca Kafalar. 300’e yakın Koca Kafa videosu hazırlayan ekibin en çok klipleri ilgi görüyor. Tarkan-Fidayda, Nihat Doğan-Dale, Ayşe Arman-Congratulations, Çakkıdı, Popstar, Matrix 1-2 ünlü videoları arasında. Onların görsel medyaya konu olup da Koca Kafalar’ını sokmadıkları olan yok gibi. Yakında siyasi ünlülere de el atacak Koca Kafalar şimdiden duyuralım. Üstelik bu program sayesinde sadece ünlüler değil herkes koca kafa olabilecek. Program her cuma akşamı 20.30’da Kanal D’de.

Ülkemizde çok rağbet gören ve sevilen programların formatı genellikle yurtdışı kaynaklı. Ama sizinki yüzde yüz Türk.

Başkalarının yaptığı şeylerin üzerinden gitmekten zevk almayız. Bunu profesyonel olarak yapanlar olabilir; ama biz kendi ürettiğimiz şeylerden zevk alırız. Çok da hoşumuza gidiyor. Aslında bir risk aldık. Çünkü yeni bir şey yapıyoruz, hiç örneği yok. Buradaki ekip; bilgisayarı çok iyi kullanan ekip ama aynı zamanda da mizah duygusu olan insanlar. Bu ikisi birleşince aslında çok acayip bir şey ortaya çıkıyor. Bizim mizahımız bilgisayarda hayat buluyor.

Birçok ünlüyü ti’ye aldınız, hiç kızıp tehdit edenler, “Ne yaptınız siz” diyenler olmadı mı?

Aslında koca kafalar tehlikeli gibi duruyor ama o çizgiyi bozmadığımız için hiç tepki almadık. Hatta övgü aldık. Mesela Ayşe Arman dil sürçmesi olayını ti’ye almamıza kızmayı boş verin, ikincisini yapın teklifinde bulundu. Biz aslında kişiyi ti’ye almıyoruz. Ortada durum komedisi var. O anki anı komikleştiriyoruz. Dolayısıyla hoşuma gitti diyen çok oldu; ama beni kullanmayın’ diyen hiç olmadı.

Buraya kadar yükselebileceğinizi tahmin ediyor muydunuz?

Televizyonda karikatür köşeleri olsun diye yola çıktık. Yani programda biz bir yabancılaştırma efekti gibi duruyorduk. Tezat bir durum; ama mizahın gücü burada ortaya çıkıyor. Gündemde ne varsa bizim malzememiz o olay. Aslında bu durum bizim yapım tekniğimize göre çok zor. Çünkü çok matematiksel bir şey, o kafaları herkesin üzerine koyamıyorsunuz.

Yani kafası uygun büyüklükte olanları mı seçiyorsunuz?

Öyle sayılır, çünkü hareketler de önemli mesela adam ters dönüyor bakış açısı kayboluyor. Bakışı düz olanları tercih ediyoruz. Çok fazla kafa hareketi yapamıyoruz, kafalar düz bakıyor çünkü. Bir de konuşmalar üst üste binerse onları ayıramıyoruz.

Programın formatını neye göre belirlediniz?

Mesela Ortaköy’deki bir garsona sorduk hangi filmleri beğendiğini. O da Al Pacino’yu çok sevdiğini söyledi. Biz de Al Pacino ile garsonu karşılıklı oynattık, çok da komik oldu. Yönetmenlerimiz çıldırmış durumda. Çünkü bir tane bile reel görüntü yok. Hepsinde animasyon var. Her karesinde bu anlamda çok zorlanacağız.

Koca Kafalar’a siz de gülüyor musunuz?

Gülmediğimiz bir şeyi yapmıyoruz zaten. Her sefer izlediğinizde değişik tatlar alabiliyorsunuz. Benim tekrar tekrar seyrettiğimde güldüğüm insanlar nadirdir. Cem Yılmaz’a ve Yiğit Özgür’e gülüyorum. Bu anlamda Koca Kafalar’ı o pozisyonda görüyorum.

Mizahınız Türkiye’deki mizah anlayışının neresinde duruyor?

Koca Kafalar’ın espri anlayışının absürt olduğu yerler var; ama sonuçta halkın anlayabileceği basit bir yapısı da var. Biz bundan uzaklaşmamaya çalışıyoruz. Espriler güzel olsun, zeka ürünü olsun; ama çok da absürt olmasın. Özellikle çocuklar ve gençleri güldürebiliyorsak ne mutlu..

Peki belden aşağı vurmadan mizah yapmak zor mu?

Açıkçası böyle olması daha uygun. Diğer türlü biraz kolaycılığa kaçmak oluyor. Çünkü mizahla da insanı sömürebilirsiniz. Biz sömürünün her şekline karşıyız. O şekilde insanları güldürmek kolaycılığa kaçmak olur, yani bir küfür edersiniz insanlar küfüre güler, zekanıza değil, gülmek orada refleks olur.

***


Vural Yaşaroğlu:
Siyasete de el atacağız


Bıyık ve peruk bizi o kadar saklıyor ki dışarıda pek tanınmıyoruz. Bu peruklar bizi şeklen değiştirdiği gibi ruhen de değiştiriyor. Taktığımız anda değişiyoruz ve çevremizdekiler şaşırıp kalıyor. 1-2 dakikalık skeçlerden 60 dakikalık koca bir program olduk. Aldığımız yol ortada. Olumsuz hiçbir tepki almadık. Hatta bizi de koca kafa yapın diyen ünlüler var. Petek Dinçöz çok istemişti. Ama açıkçası sipariş üzerinden iş yapmak zor. Yakında seçimlere de el atacağız. Bakalım siyasilerden ne tür tepkiler alacağız merak ediyorum doğrusu. Umarım başımız belaya girmez.

***

Berk Tokay:
Beğenmediğimiz bir şeyi yayınlamayız


Munzır çocuklar bizi hemen tanıyor. 300’e yakın videomuz var. Ama herkes gibi bizi de en çok kliplerimiz güldürüyor. Bıkmadan üst üste defalarca seyrediyoruz. Yapması zor ama izlemesi bir o kadar keyifli. Önceden haftanın bir günü dinlenebiliyorduk, ama o da kalmadı. İlk bölüm yayınlandı; ama biz bu bölümü defalarca yeniledik. Durağan gelen bölümleri tamamen çöpe attık ve yeniden çektik. İlk bölüm için uğraştık ama bundan sonra çok daha kolay ve hızlı ilerleyeceğiz. Tam istediğimiz gibi oldu her şey. Beğenmediğimiz bir şeyi yayınlamayacağız.

DİLEK CİHAN GÜRAY
ZAMAN/CUMARTESİ