Koca karı ilaçları geri dönüyor

Sağlık Sen Genel Başkanı Ahmet Aksu; "Son uygulama ile vatandaşlar koca karı ilaçlarına mahkum edilecek" dedi.

Memur Sen Konfederasyonu ve Sağlık Sen Genel Başkanı Ahmet Aksu, bazı ilaçların geri ödeme listelerinden çıkartılması ile ilgili olarak “Toplumda bazı ilaçları ödemeyeceksiniz de bu insanları koca karı ilaçlarına mı mahkum edeceksiniz” diye konuştu.
Memur Sen Konfederasyonu’na bağlı Bem -Bir Sen Genel Başkanı Mürsel Turbay, toplu görüşmelerdeki taleplerini düzenlediği basın toplantısı ile açıkladı. Toplantıya, Memur Sen Genel Başkanı Ahmet Aksu ve çok sayıda sendika başkanı da katıldı.

Toplu görüşmelerde yerel yönetim hizmet kolunda yetki aldıklarını hatırlatan Turbay, “Çalışma barışını bozan ücret makasının daraltılması ve geçmiş yıllardaki reel kayıpların giderilmesini talep ediyoruz” dedi. Belediyelerde görev yapan itfaiye ve zabıta çalışanlarının ücret düzenlemelerinde gözardı edildiklerini belirten Turbay, “Geçtiğimiz günlerde yürürlüğe giren, kısacası setteki ışıkçıya, sesçiye, hosteslere verilen ‘fiili hizmet süresi ve yıpranma payı’ ne yazık ki, dişini tırnağına takıp ateşe dalarak can kurtaran, hatta canını veren itfaiye personeline verilmemiştir. İtfaiye personeli ile birlikte sokaklarda korumasız, savunmasız nereden geleceği belli olmayan serseri kurşunların hedef tahtası durumunda olan zabıta çalışanları kanun kapsamı dışında bırakılarak büyük bir adaletsizliğe, eşitsizliğe ve hukuksuzluğa imza atılmıştır” diye konuştu.

Yerel yönetimlerin biriken sorunlarının çözülmesi ve oluşan yönetim boşluğunun giderilmesi için Yerel Yönetimler Bakanlığı’nın kurulmasını öneren Turbay, “Hiç olmazsa, ilgili Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü’nün İçişleri Bakanlığı bünyesinden alınarak bir Devlet Bakanlığı’na bağlanmalıdır” ifadesini kullandı.

Turbay, konuşmasında İsrail’in kaçırılan bir askeri nedeniyle Filistin’e düzenlediği operasyonlara da değindi. İsrail’in bölgede bir soykırım uyguladığını söyleyen Turbay, “Bu saldırı ve soykırıma dünyanın kayıtsız kalmasını şiddetle kınıyorum. Başta sivil toplum kuruluşları olmak üzere toplumun tüm kesimlerinin bu konuda hassas olması gerektiğini düşünüyorum” dedi.

“VATANDAŞLARI KOCA KARI İLAÇLARINA MI MAHKUM EDECEKSİNİZ”

Toplantıda, Memur Sen Genel Başkanı Ahmet Aksu, bir soru üzerine sağlık hizmetlerindeki paket fiyat uygulaması ve 100’ün üzerinde ilacın geri ödeme listelerinden çıkartılmasını değerlendirdi. Türkiye’de sosyal güvenlik alanında ciddi bir israf, savurganlık ve soygunun olduğunu söyleyen Aksu, “Maliye Bakanlığı düşünce olarak haklı. Hastanelerdeki keyfiliğin önlenebilmesi için bu tür uygulamalara ihtiyaç vardı” diye konuştu. Bununla birlikte Maliye Bakanlığı’nın uygulamasında bazı eksik ve yanlışların bulunduğunu kaydeden Aksu, bazı ilaçların geri ödeme listelerinden çıkartılması konusunu hatırlattı. Aksu, “Toplumda bazı ilaçları ödemeyeceksiniz de bu insanları koca karı ilaçlarına mı mahkum edeceksiniz” dedi.

Uygulamanın, Sağlık Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan görüş alınmaksızın, Maliye Bakanlığı’nın tek başına verdiği bir karar ile hayata geçirildiğini kaydeden Aksu şöyle devam etti: “Sağlık Bakanlığı’da uygulamada zorluk çekiyor. Zaten şu anda Sağlık Bakanlığı ile Maliye Bakanlığı arasında görüşmeler yapılıyor. Yeniden bu tebliği revize edecekler. Söz konusu mevcut durumun biran önce geri çekilerek, ilgili bakanlıklar ve sivil toplum kuruluşları ile daha kapsamlı bir çalışma yapılmasını, hastanelere verilecek ücretlerin yeniden belirlenmesini talep ediyoruz”