Kocaeli’de 142 polis başpolislik rütbesine terfi etti

Türkiye genelinde başpolis sınavına girerek Kocaeli'de başarılı olan 142 polis memuruna düzenlenen törenle başpolislik rütbesi takıldı.

Türkiye genelinde başpolis sınavına girerek Kocaeli’de başarılı olan 142 polis memuruna düzenlenen törenle başpolislik rütbesi takıldı. Başpolis rütbesine terfi eden polisler, çok mutlu olduklarını ifade etti.
    Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından ilk kademelerdeki amir ihtiyacının karşılanması ve hem de belirli kıdeme sahip polis memurlarına kariyer yapma imkanı ile Türkiye genelinde başlatılan başpolislik sınavında başarılı olan 142 polis memuruna yeni rütbeleri takıldı. Kocaeli’de 527 polis memuru, başpolislik sınavına girmişti. Başpolislik rütbesine yükselen 142 için Emniyet Müdürlüğü Spor Salonu’nda terfi töreni düzenlendi.
    Terfi töreninde konuşan Kocaeli Emniyet Müdürü Yusuf Çalkavur, “Rütbe terfisi aynı zamanda sorumluluğun da artması demektir. Teşkilatımızın sizden beklentileri de artacaktır. Asli göreviniz sadece masumların değil suçluların da can güvenliğini sağlamaktır. Bu nedenle görevinizi yaparken hissi davranmaktan kaçınmanız gerekmektedir. Huzur kenti Kocaeli`nde üzerinize düşecek görevleri yapacağınız konusunda hiçbir şüphe duymuyorum.” dedi.
    Personel Şube Müdürü Zeynettin Sağlam, amirlerce yürütülmesi gereken birçok görevin, polis rütbesindeki personel tarafından yürütüldüğünü söyledi. İlk kademedeki bir amire yaklaşık 35 polis memuru düştüğünü ifade eden Sağlam, hiyerarşik olarak polis memurunun üssü komiser yardımcısının astı olan başpolis memuru ve kıdemli başpolis memuru rütbelerinin getirildiğini dile getirdi. Sağlam konuşmasına şöyle devam etti: “Bu bağlamda teşkilatımız geneli 9 bin 750 kadro açılmış, 31 bin 651 kişi, başpolis memuru olmak için başvurmuştur. Emniyet Genel Müdürlüğü’nde ilimizin şartlarına göre 154 başpolis memuru kontenjanı verilmiştir.13 polis memuru soruşturma ve sarfınazar gibi çeşitli nedenlerle ataması gerçekleştirilemezken toplam 142 personel 15 Nisan itibari ile atanmıştır.”
    Konuşmaların ardından Başpolisliğe yükselen 142 kişiye yeni rozetleri takıldı. Rozet törenin ardından ise gelen konuklar hep birlikte kokteyle geçti.