Kocaeli polisi göz açtırmıyor

Kocaeli Emniyet Müdürlüğü tarafından 'Beyaz Kum' ismi verilen uyuşturucu operasyonu düzenledi.

Kocaeli Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlar Şubesi’nin çeteler ve uyuşturucu tacirlerine verdiği amansız takip devam ediyor. Yılbaşından bu yana art arda başarılı operasyonlara imza atan ekipler, bugün İstanbul ve Kocaeli ile ortak bir operasyon gerçekleştirdi. Operasyon kapsamında 14 kişi gözaltına alınırken, isimleri belli olan 6 kişinin daha yakalanması için çalışmalar sürüyor.

Alınan bigiye göre, Kocaeli Merkez’e bağlı Kuruçeşme Beldesi’nde bazı şahısların uyuşturucu ticareti yaptığı yönünde duyumların alınması üzerine polis takibe başladı. Delillerin karartılmaması ve uyuşturucu tacirlerinin masum insanları zehirlememesi amacıyla 2 Mart’ta aynı gurupla bağlantılı olan Mükremin İngenç 5 gram eroin ile yakalandı. Daha sonra 17 Nisan 2006 günü Servet Ürüt 800 gram eroin ile yakalandı. 8 aylık bir çalışmanın ardından bugün operasyon için düğmeye basıldı. “Beyaz Kum” ismi verilen operasyon kapsamında İstanbul ve Kocaeli’de toplam 21 adrese 150’ye yakın polis memuru ile operasyon gerçekleştirildi. Kocaeli’de Kuruçeşme merkezli olarak Gölcük ve İzmit’te operasyonlar yapıldı. Operasyon neticesinde Yusuf Yılmaz (29), Hasan Kum (25), Mustafa Kum (24), Tahir Koç (43), Şahin Tekdemir (42), Serhat Arslan (23), Mehmet Emin Yılmaz (18), Veysel Yılmaz (31), Cem Çepil (23), Ömer Borlak (41), Hayrettin Yılmaz, (41), Güney Yılmaz (24), Ahmet Dikilitaş (43) ve Mustafa Doyaman (20) gözaltına alındı.

Şahısların üzerlerinde ve evlerinde yapılan aramalarda ise 36 adet küçük pakete sarılmış 19.5 gram kokain, 49 gram eroin, 3 adet Armoni logolu Extacy, 500 gram esrar, 1 adet rouce marka hap, 10 adet kullanılmış 4 adet kullanılmamış enjektör, 1 adet yanık tatlı kaşığı, 1 adet 9 mm 14’lü tabanca ve buna ait 2 şarjör, 36 adet değişik çap ve ebatlarda mermi, 3 adet 7.65 mm tabanca, 1 adet kurusıkı tabanca, buna ait 3 şarjör, 1 adet General Magnum marka av tüfeği, 1 adet sahte sürücü belgesi, 1 adet sahte 100 YTL, 1 adet sahte 100 Euro, 1 adet sahte çek ve uyuşturucu ticaretinden elde edildiği değerlendirilen 4 bin 390 YTL ile 90 Euro para ele geçirildi.

Emniyet, şahıslar için cuma gününe kadar ek gözaltı süresi alırken, operasyon kapsamında aranan 6 kişinin de yakalanması için çalışma başlatıldı. Şahısların ifadelerinin alınmasına devam edilirken şahısların, cuma günü teşekkül halinde uyuşturucu madde satmak, sahtecilik ve 6136 sayılı kanuna muhalefet ederek ruhsatsız silah bulundurmak suçlarından adli mercilere sevk edileceği öğrenildi.