Kocaeli Üniversitesi’nde başörtülüler okula alındı

Anayasa değişikliği henüz Cumhurbaşkanı tarafından onaylanmadan, Kocaeli başörtüsü yasağını bitirdi.

Daha önce kampusa başörtülü öğrenci alınmayan Kocaeli Üniversitesi’ne 10’dan fazla öğrenci başörtüleriyle girerken, Rektörlük, güvenlik görevlilerine müdahale etmemeleri talimatını verdi. Birçok öğrenci ise eskiden olduğu gibi kapıdaki kulübede başörtülerini çıkartıp şapka veya peruk takarak kampusa girmeyi yeğledi.

Bu öğretim döneminde öğrenci sayısı 50 bini aşan Kocaeli Üniversitesi’nin Umuttepe Kampusu’nda, sömestr tatilinin sona ermesiyle fazla yoğunluk olmamasına rağmen bazı fakültelerin öğrencileri üniversiteye geldi. Bazı başörtülü öğrenciler kampus kapısına geldiklerinde, eskiden olduğu gibi başörtülerini çıkarmadan doğrudan içeriye girdi. Daha önce başörtüyle girişe izin vermeyen güvenlik görevlileri, müdahale edilmemesi talimatını aldıklarını söyleyerek, bu öğrencilere ses çıkarmadı.

Sabah 10’dan fazla türbanlı öğrencinin girdiği Kocaeli Üniversitesi’nde, birçok başörtülü öğrencinin ise henüz anayasa değişikliğinin yasalaşmadığını dikkate alarak eskiden olduğu gibi başörtülerini çıkarıp, peruk ya da şapka takarak kampusa girdiği görüldü.

REKTÖR: ENGELLEMEDE BULUNMADIK

Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sezer Şener Komsuoğlu, anayasa değişikliğinin henüz Resmi Gazete’de yayımlanmamasına rağmen kampusa başörtüyle girmeye çalışanlara ‘ihtarcı’ ve ‘engelleyici’ davranış içinde bulunmadıklarını söyledi.

Rektör Prof. Dr. Komsuoğlu, olayın sosyal bir konu olduğunu belirterek, şöyle dedi:

“Başörtüyle girmeye çalışanlara engel olmuyoruz. Amacımız üniversite olarak öğrencilerin bölünmeden eğitime devam etmelerini sağlamak. Şu saate kadar kampus içine 10 kadar öğrencimizin girdiğini belirledik. Hiçbir engellemede bulunulmadı. Kocaeli Üniversitesi’nin Umuttepe Kampusu’nun dışında il ve ilçelerde 18 Meslek Yüksekokulu da var. Oralardaki durumu henüz bilmiyoruz. Bunun denetimi çok zor.”