Kocaelispor’dan sanayicilere çağrı

Açlık grevine son verdikten sonra basın toplantısı düzenleyen Kocaelispor Kulübü Başkanı Muammer Çelik, sanayi kuruluşlarında trilyonlar istemediğini, kurumsal üye olmalarını beklediğini ifade etti.

Çelik, Kocaelispor’un Bank Asya’dan Süper Lige çıktığında kulübün lisanslarda borcu olmadığını belirterek, “Süper Lig de 1 yıl içinde 15 milyon TL lisansta borcu vardı. Vergileri de eklenecek olanlarla bu rakam 18 milyon TL ye çıktı. Kasasına 20 milyon TL giren takım bu maddi gelire rağmen düştü.” dedi.

Kulübün Süper Ligin başlarından itibaren yeniçeri ocağına döndüğünü kaydeden Çelik, lisansları çıkmayan futbolcuların vasat idmanlarla 4 aylarını geçirdiklerini dile getirdi. Antrenmansız futbolcularla yeni gelenleri harmanlamaya çalıştıklarını söyleyen Başkan Çelik, tüm müdahalelere rağmen ekip olamadıklarını ifade etti. Çelik, futbolcu ve antrenör seçiminde yanlışlar yaptıklarını şöyle anlattı: “Hepsi süper lig görmüş. Burada büyük bir bölümü alkışlanmış sporcularla yolumuza devam etmeye çalıştık. Hoca değişikliği yaparken de hata yaptık ,doğru limana gitmedik.”

Başkan Çelik yönetim kurulundaki arkadaşlarıyla bir çok fedakarlık yaptıklarını kaydederek, “Yönetim kurulu olarak 3 milyon lira 12 arkadaşımızla bunu karşıladık, bu nakit harcadığımız paradır. 4 buçuk milyon TL de verdiğimiz çeklerdi. Bu çeklerin 849 bin TL’sini ödeyebildik. Yani bütün yük 12 arkadaşımızda kaldı.” şeklinde konuştu.

Kocaelispor tarihinde ilk defa sendikaların Kocaelispor’u konuştuğunu belirten Çelik, Türk-İş’e bağlı 16 sendika başkanının çadırına geldiğini, takıma destekte var olduklarını söylediklerini dile getirdi. Çelik, Lastik-İş Sendikası Genel Başkanı Abdullah Karacanla görüşmesinde şu ifadelerin kullandığını kaydetti: “Şu anda toplu sözleşme zamanında oldukları için toplu sözleşmeye Kocaelispor ile ilgili maddeyi koyabilirsiniz. Sizin daha büyük şansınız var. Sizden de yönetici arkadaş istiyoruz dedik. Başkan dediler biz kocaelinde ilk defa taşın altına gövdesini koyan bir yönetim gördük bizde taşın altına gövdesimizi koymaya hazırız dediler.”

Çelik, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğluna, Kocaelispor tesisleri karşılığında takımın borçlarını sıfırlamalarını istediklerini, buradan artan parayı yönetime verip yeniden yapılanma teklifinde bulunduklarını da aktardı. Kocaeli’nde bulunan sanayi kuruluşlarından trilyonlar istemediklerini tekrarlayan Başkan Çelik, sanayi kuruluşlarından kurumsal üyelik istediklerini dile getirdi. Destekte bulunmayan sanayi kuruluşlarından ise şöyle dert yakındı: “Çeşitli kurumlara sponsorluk yapan Ford’un borcu yok mu şehre Sabancı Holdinglerin, Prelli’nin borcu yok mu, Türaş’ın borcu yok mu bu şehre? Trilyonları kazanıyorlar. Bu şehirde kazanıyorlar. Kurumsal üyelik adı altında Kocaelispor’a üye olsunlar. Senelik 50-100 bin TL. Her şeyi başardık ama bu markamızı kurtaramadık en büyük acımız bu.”