Kocain MagarasiTBMM’e tasindi

ANTALYA - CHP Antalya Milletvekili Feridun Baloglu, Antalya merkez Karaveliler beldesindeki Kocain Magarasi'nin tanitimi ve güvenligini iki ayri önerge ile TBMM gündemine tasidi.

Magaranin 80 metre yüksekligi ve tespit edilebilen 700 metre derinligi ile degerlendirilmesi gereken dogal ve turistik özellikler tasidigina dikkat çeken Baloglu, bakanligin bu konuda bir çalismasinin olup olmadigini sordu. Ayni zamanda CHP Basin Sözcüsü olan Baloglu, Bakan Koç’tan; “Antalya Karaveliler Beldesi’ndeki Kocain Magarasi’nin tanitimi için Bakanliginizin bir çalismasi var midir. Magara içindeki yazitlar, resimler ve diger tarihsel kalintilarin koruma altina alinmasi saglanmis midir. Ülkemizde magara turizmini, turizmin çesitlendirilmesi açisindan degerlendirmeyi düsünüyor musunuz.” sorularina yanit istedi.

Feridun Baloglu, Içisleri Bakani Abdülkadir Aksu’nun yanitlamasi istemiyle verdigi diger önergede ise, magaranin güvenligini sordu. Magarada, dogal degerlerin yaninda, özellikle Roma Dönemi’ne ait yazitlar, resimler ve tarihsel kalintilar bulundugunu kaydeden Baloglu, bu kapsamda, magaranin ve içindeki eserlerin güvenligine dikkat edilmesinin gerekliligine isaret etti. CHP Antalya Milletvekili Baloglu önergesinin devaminda Bakan Aksu’dan su konularda bilgi istedi: “Söz konusu tarihi eserlerin korunmasi için Bakanliginizin aldigi yasal önlemler nelerdir. Karaveliler Belediyesi’nin kendi olanaklari ile açtigi ve magaraya kadar uzanan yolun asfaltlanmasi ve aydinlatilmasi için, Antalya Il Özel Idaresi’nin katkilari ile bir çalisma baslatilacak midir.”