Koçak: İskenderun’da dershane ücreti ortalama bin 500 lira

İskenderun Dershaneler Biriliği Yönetim Kurulu Üyesi Tahsin Koçak, Milli Eğitim Bakanlığı'nın dershanelerin kapatılmasına yönelik kanun taslağında dersanelerin ücretlerinin abartılı verildiğini söyledi.

İskenderun Dershaneler Biriliği Yönetim Kurulu Üyesi Tahsin Koçak, Milli Eğitim Bakanlığı’nın dershanelerin kapatılmasına yönelik kanun taslağında dersanelerin ücretlerinin abartılı verildiğini söyledi. Koçak, İskenderun’daki dershanelerin ücretlerinin ortalama bin 500 lira civarında olduğunu belirterek, “Dershanelerin eğitimde fırsat eşitliği sağlamadığı söyleniyor oysa dershaneler asıl fırsat eşitliği sağlıyor. Eğitim seviyesi düşük okulların öğrencilerini üniversite sınavlarına hazırlıyor.” diye konuştu.

Tahsin Koçak, yaptığı açıklamada dershanelerin kapatılması için öne sürülen nedenlerin inandırıcı olmadığını söyledi. İskenderun’daki dershanelerin ücretlerinin ortalama bin 500 lira civarında olduğuna vurgu yapan Koçak, “Medyada çok abartılar veriliyor. İskenderun’da ise gerçekler ortada. Dershanelerin eğitimde fırsat eşitliği sağlamadığı söyleniyor oysa dershaneler asıl fırsat eşitliği sağlıyor. Eğitim seviyesi düşük okulların öğrencilerini üniversite sınavlarına hazırlıyor.” dedi.

Türkiye’deki dershanelerin ticarethaneye dönüştürüldüğü eleştirisini de değerlendiren Koçak, “Ticaret yapmak yasak mı? Dershanelere gitmek herkesin hakkı. Zaten zor şartlar altında dershane çalışanları geçimlerini sağlıyor. Dershane ve etüt, bir üst sınıfa hazırlayan bütün kurumlar kapanacak O zaman okuma salonları da kapanacak. Bunlar ücretsiz eğitim veriyor. Mezun öğrenciler dershaneye gitmeyecek mi? Mezun öğrenciler o zaman ne yapacak? O zaman devlet dershane açmak zorunda kalmayacak mı? Hani okullarda eğitim yeterliydi? O zaman neden okullarda kurslar açılıyor? Çelişkili değil mi? Dershaneler kapanırsa, kimse mutlu olmaz, veli de, öğretmen de, öğrenciler de.” diye konuştu.