Kocaoğlu ithal granit ve doğaltaş kullanmayacağını açıkladı

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Türkiye'nin dünyanın en ileri gelen doğaltaş ve mermer üreticisi ülkeler arasında yer aldığını, belediye olarak granit ve doğaltaş ithalatı yapmalarının sözkonusu olmadığını söyledi.

Ziyarette konuşan Kocaoğlu, “Ülkemizde elbette belediyeler olarak kendi üretimimiz olan doğaltaş ve mermerleri kullanmalıyız. Ben İzmir’e ithal granit, mermer ve doğaltaş girmesine izin vermem.” dedi.

İzmir’in, Türkiye’nin sembolü haline gelmiş, dünyanın en büyük ikinci mermer ve doğaltaş teknolojileri fuarına evsahipliği yaptığına işaret eden Kocaoğlu, Marble Fuarı’nın daha verimli hale gelmesi için Ege Maden İhracatçıları Birliği’yle işbirliğine önümüzdeki dönemde de devam edeceklerini belirtti.

Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Arslan Erdinç ise Türkiye’de bazı büyükşehir belediyeleri başta olmak üzere birçok belediyenin ithal granit ve doğaltaş kullandığını, bu şekilde millî servetinin dışarıya transfer edildiğini vurguladı. Aziz Kocaoğlu’nun ise ithal granit ve doğaltaşa karşı duruşunun diğer belediye başkanları tarafından örnek alınması gereken bir davranış olduğunu belirten Erdinç, maden ihracatçıları adına teşekkür etti.