Koçarlı ilçesinin bütün köyleri beyaza boyandı

Aydın'ın Koçarlı ilçesinde başlatılan "Bembeyaz Koçarlı" projesi meyvelerini verdi.

Kaymakamlık, çalışmaların ardından bu yıl düzenleyeceği yarışmayla ilçeye bağlı köyler arasından en temiz köyü ve evi belirleyecek.
Koçarlı Kaymakamı Mustafa Özarslan, Türk geleneklerinde beyazın temizlik ve sağlığın sembolü olduğunu söyledi. Özarslan, ilçedeki bütün köyleri beyaza boyayarak temiz ve saf bir Koçarlı oluşturmak istediklerini ifade etti.

Geçen yıl başlatılan projede bugüne kadar 44 köyün tamamının beyaza boyandığını belirten kaymakam Özarslan, “Sayın Valimiz Mustafa Malay, geçen yıl Cincin köyünde badana işini başlatarak bütün köylerin bu sisteme uymasını ve evlerin beyaza bürünmesini istemişti. Koçarlılar da kabul ederek ev ve ahırları boyadı. 10 Mayıs ile 10 Haziran arasında düzenleyeceğimiz yarışmada, kaymakamlık tarafından oluşturulacak jüri üyeleri tarafından yerinde yapılacak incelemeyle köy ve evlere puan verilecek. Yarışma sonunda en temiz bulunan 44 köyden üç muhtarlık ve her köyden altı ev sahibi ödül kazanacak. Amacımız, yarışmadan ziyade temizliği yaygınlaştırarak devamını sağlamaktır.” dedi.

Koçarlı’nın birçok konuda gelişip bilinçlendiğini belirten Özarslan, son yıllarda köylerde hastalanma oranının düştüğünü söyledi. Bunun köylerde temizlik ve hijyene verilen önemin göstergesi olduğuna değinen Özarslan, “Artık hiçbir köyümüzde atık sular açıktan akmıyor. Herkes hayvancılık yapmasına rağmen kimse gübreleri uzun süre ahırında biriktirmiyor.” diye konuştu.