Koçbank ile Yapı Kredi’nin birleşme çalışmaları başladı

Yapı Kredi ve Koçbank yönetim kurulları, bugün gerçekleştirdikleri toplantıda birleşme sürecinin başlatılması için karar aldı.

Koç Finansal Hizmetler CEO’su ve Yapı Kredi/Koçbank Genel Müdürü Kemal Kaya, ekip olarak son altı aylık dönemde çok çalıştıklarını ve her iki bankanın bu süreçte birbirini tanıyarak mükemmel bir uyum yakaladığını belirtti. Hedefleri doğrultusunda emin adımlarla ilerlediklerini ifade eden Kaya, “16 binden fazla çalışanı ile bugün yeni bir yapının yaratılması amacıyla çok önemli bir aşamayı daha bu karar ile başlatıyoruz. Resmi izinlerin alınması ile birlikte hızlı ve etkin bir şekilde iki bankanın yasal olarak birleşmesini sağlayacağız. Bu birliktelik hiç kuşkusuz Türk bankacılık sektörünü olumlu yönde etkileyecek, müşterimize birçok imkanı beraberinde getirecek ve en önemlisi güçlü yapısı ile örnek gösterilecek bir kurumun doğmasını sağlayacak.” dedi.

Fiili olarak yasal birleşmeyi yılın dördüncü çeyreğinde tamamlamayı hedeflediklerini belirten Kaya, bu süreçte büyüme hedeflerinden ve gerek reel sektörün, gerekse bireysel müşterilerin finansal ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik ticari faaliyetlerinden ise ödün vermeyeceklerinin altı çizdi.

Hizmet verdikleri her alanda liderlik istediklerini söyleyen Kaya, “Her biri kendi alanında dünya ile rekabet eden hissedarlarımız Koç Grubu ve UniCredit’in desteğiyle, yalnızca Türkiye’de değil; Avrupa’da da iddialı ve örnek bir finansal kuruluş olmayı amaçlıyoruz. Bu açıdan çok önemli bir potansiyele sahip olduğumuza ise inanıyorum” dedi.