Koçbank’ın YKB kararına itiraz

SPK, Koçbank tarafından Yapı ve Kredi Bankası ortaklarına 1 YTL nominal değerli YKB hissesi için önerilecek çağrı fiyatı olarak SPK'ya sunulan 5.35 YTL'yi kabul etmedi.

SPK, Koçbank tarafından Yapı ve Kredi Bankası ortaklarına 1 YTL nominal değerli YKB hissesi için önerilecek çağrı fiyatı olarak SPK’ya sunulan 5.35 YTL’yi kabul etmedi.

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Koçbank tarafından Yapı ve Kredi Bankası ortaklarına 1 YTL nominal değerli YKB hissesi için önerilecek çağrı fiyatı olarak SPK’ya sunulan 5.35 YTL’nin, Koçbank’ın YKB hisselerinin blok alımında doğrudan ve dolaylı yollarla ödediği en yüksek tutarın altında olması nedeniyle kabul edilmemesine karar verdi.

SPK’dan Başkan Yardımcısı Hülya Kemahlı imzasıyla İMKB’ye gönderilen yazıda, SPK’nın, Koçbank A.Ş.’nin (Koçbank) Yapı ve Kredi Bankası A.Ş.’nin yüzde 58,22’sini iktisap etmesi nedeniyle ortaya
çıkan Yapı ve Kredi Bankası A.Ş. (YKB), Yapı Kredi Sigorta A.Ş. (YK Sigorta) ve Yapı Kredi Finansal Kiralama A.O. (YKFK) ortaklarına çağrıda bulunma yükümlülüğünü yerine getirmesi için izin talebiyle
Kurula yaptığı başvuruya ilişkin, Kurulun bugünkü toplantıda aldığı kararlara yer verildi.

Yazıda, Koçbank tarafından YKB ortaklarına 1 YTL nominal değerli YKB hissesi için önerilecek çağrı fiyatı olarak Kurula sunulan 5.35 YTL’nin, Koçbank’ın YKB hisselerinin blok alımında doğrudan ve dolaylı yollarla ödediği en yüksek tutarın altında olması nedeniyle kabul edilmemesine karar verildiği belirtildi.