Köhler Merkel hükümetini eleştirdi

Almanya Cumhurbaşkanı Köhler, Merkel hükümetini eleştirdi.

Muhalefet partilerinin söyleyemediği birçok konuda soruları yanıtlayan Cumhurbaşkanı Köhler, iktidar ortaklarını ‘Kum sandığında oynayan çocuklara ‘ benzetti.
Angele Merkel’in başbakanlık yaptığı hükümeti birçok konuda yetersiz kalmakla suçlayan Cumhurbaşkanı Köhler, koalisyon ortaklarının beklenilen performansı göstermediğinden şikayetçi oldu. Alman devlet televizyonu ZDF’nin ‘Berlin Direkt’ programına konuk olan Horst Köhler, “Hükümetten daha çok çözüme giden çalışmalar bekliyorum.” dedi. Birlik Partileri ile Sosyal Demokratlar Partililer arasından esen soğuk rüzgârlara da değinen Köhler, “Siyasiler birçok konuda halen mevcut olan problemlerin çözülmesi için tarafsız yaklaşmıyorlar. Siyasiler halen parti programına göre hareket ediyorlar. Bu şekilde problemlerin çözülmesi çok zor.” dedi.

Zaman zaman siyasiler arasındaki çekişmeleri ‘çocukların kum sandığındaki oynamalarına’ benzeten Köhler, siyasilerin bu davranışlarına anlam veremediğini belirtti. Köhler, hükümetinişsizlik konusunda daha kapsamlı bir çalışma yapabileceğine inandığını belirterek, “İşsizlik rakamları yüzde 10’dan yüzde 5’e inebilir. Doğru şeyler yapmak istediklerinden hiç şüphem yok. Fakat henüz esas önemli faktörlere yoğunlaşmadılar.” dedi. Cumhurbaşkanlık görevinden dolayı bazen eleştirildiği söyleyen Köhler, “Benim görevim sadece temsil etmek değil. Birileri benden sadece bu görevi bekliyor. Ben sadece temsil için Cumhurbaşkanı olmadım. Cumhurbaşkanı olarak yeri geldiğinden ülkenin kalkınması için katkım olacak, çünkü tarafsız olarak bunu yapmam benim görevler arasına giriyor.” diye konuştu.

Bu arada Başbakan Angela Merkel de Köhler açıklamalarına sert cevap verdi. Cumuhrubaşkanının, kendisini hükümeti yanlış yönettiğine dair eleştirilerini yersiz bulduğunu belirten Merkel, “Ben olayları değerlendirilmesini nasıl doğru buluyorsam, öyle yaparım.” dedi. Federal Başbakanlık baş üsteşarı Thomas de Maiziere de Köhler’in eleştirilerini yersiz bulduğunu belirterek, “Bizim çalışmalarımız büyük bir inşaata benzer. Büyük inşaatlarda kimin ne yaptığı belli olmuyor, fakat herkes görevini yapıyor.” açıklamasını yaptı.