Kök hücre nakli talasemide yeni umut

Talasemi Yaz Okulu'nun düzenlediği program için Antalya'ya gelen Prof. Dr. Maria Capallini, yeni geliştirilen yöntemle talesami hastalarının tedavisinin kolaylaştığını ifade ederek, yöntemler hakkında da bilgi verdi.

Antalya Belek Atlantis Otelde Sağlık Bakanlığı ve Talasemi Federasyonu’nun Novartis’in de desteğiyle düzenlediği 4. Uluslararası Talasemi Yaz Okulu için gelen, Milan Üniversitesi’nden ünlü italyan Prof. Dr. Capallini, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Prof. Dr. Yeşim Aydınok, İstanbul Üniversitesi’nden Prof. Dr. Leyla Ağaoğlu ve Talasemi Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Duran Canatan’ın beraber düzenledikleri basın toplantısında, Türkiye’de, talaseminin yanlış bilindiği dile getirildi.

Prof. Dr. Duran Canatan, “Ülkemizde, talasemi bulaşıcı bir hastalık olarak biliniyor ama bu doğru değil.” dedi.

Toplantıda talasemi hastalarının ve taşıyıcılarının Türkiye ve dünya üzerindeki oranları, dağılışları, tedavi yöntemleri, tedavi merkezleri ve bir talasemi hastasının tedavi masraflarının maliyeti hakkında bilgi verildi. Dünyada talasemi hastalarının oranı yüzde 5 olarak açıklanırken, Türkiye bunun yüzde 1’e düştüğü ifade edildi.

Türkiye’nin talasemi kuşağının ortasında yer aldığını belirten Prof. Dr. Leyla Ağaoğlu, talaseminin üzerinde en fazla durulması gereken hastalıklarından biri olduğunu ifade etti. Prof. Dr. Yeşim Aydınok ise talaseminin tedavisinde kök hücre naklinin önemli bir yer tuttuğunu söyledi. Aydınok, kök hücre naklinin, maliyetinin fazla olduğunu fakat hastanın ailesinde olan sağlıklı birinden alınan kök hüçre sayesinde hastalığın ortadan kaldırıldığını ifade etti.

Prof. Dr. Capallini de, talasemi hastalarının tedavisinde yeni geliştirilen yöntemi anlattı. Capallini, bir hapın suda eritilerek alınmasıyla olan tedavinin, 30 yıldır deri altına elektrikli pompa ve iğneyle günde 8-10 saat yapılan tedavinin yerine geçtiğini ifade etti.

Toplantının hemen ardından Novartis gönüllüleri, talasemili çocuklarla Antalya Kepez’deki İsmail Hakkı Okulu’nu boyadı. Kepez Belediyesi Başkanı Erdal Öner, Novartis Türkiye Başkanı Altan Demirdere’nin de katıldığı çalışmalarda renkli görüntüler yaşandı. Novartis gönüllüleri, İsmail Hakkı Kaya İlköğretim Okulu öğrencileri ve talasemili çocuklarla birlikte okulun duvarlarını boyadı, bahçe düzenlemesi yaparak sıra ve kapıları tamir etti.