Kök hücre uygulamak için henüz erken

Felç, kanser ve multipl skleroz (MS) gibi kesin tedavisi olmayan hastalıklara yakalanan milyonlarca insan, kök hücre çalışmalarının sonuçlarını bekliyor.

Projeyi yürütenler arasında bir de Türk var: Prof. Dr. Ayşe Altıntaş. Prof. Altıntaş, kök hücre konusundaki spekülasyonlardan rahatsız. Zira geçtiğimiz aylarda Güney Koreli bir bilim adamının kök hücreyle ilgili yayınlarının gerçeğe dayanmadığı ortaya çıkmıştı. Ankara’daki bir profesörün de bu konudaki çalışmaları hastaları tarafından yalanlanmıştı. Kök hücre çalışmalarından yakın bir zamanda sonuç beklemediklerini ifade eden Altıntaş, hastalardan bir süre daha beklemelerini istiyor. Bu çalışmaların uzun süreli olduğuna dikkati çeken Profesör Altıntaş, şöyle devam ediyor: “Bazı hastalar suiistimal ediliyor. Kök hücre tedavisi çok önemli; ama benim çalışma konum olan MS için bakarsak henüz çok erken. Bir hastama ‘Gelin bu tedaviyi size uygulayalım’ demem için daha önümüzde yol var. Bu tedavinin çok iyi bir tedavi ya da uygun bir tedavi olduğuna dair henüz elimizde bir delil yok.”

MS hastaları için kök hücre uygulanması için henüz erken olduğunu aktaran İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayşe Altıntaş, şimdiye kadar yapılan deneysel çalışmalarda kök hücre tedavisinde hastaya tavsiye edecek kadar bilimsel veri olmadığını belirtiyor. Altıntaş, “Bu ilaçların tavsiye edilmesinin uygun olduğunu ve hastaların bundan yarar sağlayacağını gösteren büyük hasta gruplarında uygulanmış, ispat edilmiş veriler elimizde yok. Biz de böyle verilerin çıkması için bekliyoruz. Deneysel çalışmaların bir kısmına katılıyoruz. O verileri oluşturan grubun içindeyiz; ama şu anda hastaya söylemek için erken olduğunu düşünüyoruz.” diye konuşuyor. Deneysel modelde, hastalığın kök hücrelerin tek başına tedavi anlamında yeterli olamayabileceği ile ilgili ipuçlarına ulaşıldı. Prof. Dr. Altıntaş geçen yıl İtalya’da bununla ilgili bir sunum yaptı. Kök hücre çalışması, ilaç araştırmaları gibi uzun bir sürece yayılıyor. Henüz hayvan üzerindeki deneyler yeni yeni yapılırken, insan deneyi konusunda hastaların boş bir umuda kapılmaması isteniyor. Altıntaş, şimdilik kök hücrenin umut olarak görülmemesi gerektiğinin altını çiziyor.