Kokainin rotası Avrupa’dan doğu ülkelerine döndü

Hakkari'de 3 ay içinde sıkı takip sonucu elegeçirilen ve direk iç piyasada tüketilen kokain, rota değiştirerek Türkiye'ye doğudan girmeye başladı.

Açıklama yapan Hakkari Emniyet Müdürü Yaşar Ağdere, daha önce Güney Amerika-Avrupa-Türkiye ve buradan Ortadoğu olan kokain rotasının deniz yoluyla Güney Amerika-Basra Körfezi-Suriye-İran ve buradan bütün doğu ülkelerine yayılmaya başladığını söyledi.

Türkiye’de sadece iç piyasada tüketilen kokainin de bu yolla Hakkari üzerinden batı illerine götürülmeye başlandığı belirtildi. 3 gün içinde yapılan çalışmalarda, 1 kilo 858 gram kokan ve 1 kilo 865 gram Afgan Asrarı ve 1 adet ruhsatsız tabanca ele geçirildi. Olayla alakalı biri İran uyruklu 3 kişi yakalandı, 3 kişinin de aranmasına devam ediliyor.

Hakkari Emniyet Müdürlüğü, Kaçakçılık ve Organize Suçlar Müdürlüğü ve Yüksekova Kaçakçılık ve Organize Suçlar Grup Amirliği’nin ortaklaşa düzenledikleri 3 günlük çalışmalarda, 1 kilo 858 gram kokan ve 1 kilo 865 gram Afgan Asrarı ve 1 adet ruhsatsız tabanca ele geçirildi.

Kokainin ilk doğu illerinde ilk defa Hakkari’de yakalanması dikkatleri ülkeye girme rotasına çevirdi.

Emniyet Müdürü Yaşar Ağdere yaptığı basın açıklamasında, önceden Avrupa (Batı)’dan Türkiye’ye giriş yapan kokainin, yapılan çalışmalar sonucunda deniz yoluyla Basra Körfezi’ne, burdan Suriye-İran üzerinden Türkiye’ye girdiğini duyurdu. Buradan da bütün doğu ülkelerine girmeye çalıştığını söyledi.

Ağdere, 3 ay öncede ilk defa bölgede ele geçirilen 4 kilo kokainin yine bu yolla Hakkari’ye ardından batı illerine ulaştırılmaya çalışıldığını belirtti.

Hakkari ve Yüksekova’da 3 gün içerisinde ‘Ova-1’ adlı operasyonda, 30 YA 966 plakalı araç içerisinde Yüksekova doğumlu S. G. adlı şahısın tülbentle beline sardığı 1 kilo 858 gram kokain maddesi ele geçirildi.

21 Mart’ta Yüksekova Polis Noktası’nda 65 EU 867 plakalı araçta yapılan arama taramalarda İran uyruklu A. G. adlı şahısın beline bağladığı korse içerisinde 1 kilo 865 gram Afgan esrarı bulundu.

Yine 24 Mart’ta Yüksekova Polis Noktası’nda yapılan uygulmada 30 SA 323 plakalı araçtaki E. B. adlı şahıs üzerinde halk arasında 8’li olarak bilinen 1 adet ruhsatsız tabanca ele geçirildi. Olayla alakalı yakalanan şahıslar Yüksekova Cumhuriyet Savcılığı’na teslim edildi.

Tespit edilen 3 şahsın aranmasına devam ediliyor