‘Kölelik gizli olsa da devam ediyor’

İngiliz The Independent gazetesi, Sri Lankalı bir hizmetçinin İngiltere'de maruz kaldığı durumun kölelik olduğunu belirterek hikayesine yer verdi.

İsmi Somalatha olarak verilen hizmetçinin İngiliz aile ile Ürdün’den geldiğini belirten gazete, 29 yaşındaki kadının günde 18 saat çalıştığını yazdı. Bu çalışma karşılığında aylık 200 Sterlin aldığını ifade eden The Independent, kadının 2 yıllık hizmeti boyunca tatil bile yapamadığına vurgu yaptı. Gazete, “Aile ile yemek yiyemeyen Somalatha arta kalanlarla idare ediyor. Yemekten arta kalan olmayınca soğan ya da papates yemesi tavsiye ediliyor. Yiyecek kayıpsa hemen Somalatha suçlanıyor. Hatta bu nedenle ceza bile alıyor.” dedi.

The Independent, Somalatha’nın salonda uyuduğunu eve geç saatlerde gelenlerin Sri Lankalı kadının uykusunu bozduğunu belirtti. Somalatha’nın vizesi uzatılmadığı için evi terk edemediğini belirten gazete, vizesini uzatmak için Somalatha’nın isteklerinin aile tarafından geri çevrildiğini kaydetti.

Gazete, AB’ye 1 Mayıs 2004’te üye olan ülkelerden İngiltere’ye gelenlerin mafyanın tuzağına düştüğünü belirtti. Gazete, İngiltere’ye yasal olarak giren bu kişilerin ülkeden kaçamadığını yazdı. Gazeteye konuşan Kölelikle Mücadele Örgütü Başkanı Aidan McQuade, “Kaçakçılık yapanlar yüksek ücretler istiyor. İngiltere’de kazanacakları paralarla bu borçları ödeyebileceklerine ikna ediliyorlar. Bu borçların faizi o kadar yüksek ki bu borçtan kurtulma şansınız yok.” dedi.

Somalatha, Kölelikle Mücadele Örgütü’nün bir uzantısı olan Kalayaan örgütü tarafından kurtarıldı. Gazete, “21. yüzyılın İngiltere’sinde gizli olsada kölelik hala yaşıyor.” yorumunda bulundu.