Köln Havalimanı facianın eşiğinden döndü!

Havayolu kargo taşımacılığı yapan MNG Havayolları'na ait uçağın motorundan kopan bir parçanın Köln Havalimanı'na inişi sırasında piste düştüğü ortaya çıktı.

MNG Havayolları’na ait Airbus 300-B4 tipi kargo uçağının Köln Havalimanı’na inişini gerçekleştirdiği sırada sağ motorundan kopan bir parçanın pistte düştüğü ve büyük bir tehlikenin atlatıldığı öğrenildi. Edinilen bilgiye göre, MNG Havayolları’nın İstanbul-Köln seferini yapan Airbus 300-B4 tipi kargo uçağı Köln Havalimanı’na inişi sırasında fren motor kapağını düşürdü. Bu sırada arkasından iniş yapan Star Air Havayolları’na ait başka bir kargo uçağının lastiği bu parçaya çarptı. Çarpmanın etkisiyle lastiği patlayan Star Air Havayolları’na ait uçak büyük bir tehlikeyi ucuz atlattı.

Havacılık haberlerinin merkezi olarak bilinen National Transportation Safety Board’den (NTSB) edinilen bilgiye göre, Yaşanan olayın ardından MNG Havayolları’nın TC-MNJ kuyruk tescilli, MB-6121 sefer sayılı uçağı 9 Şubat 2010 günü Köln Havalimanı’na iniş yaptı. Bu sırada yaklaşık 2 metre çapındaki kopan parça pistte kaldı. Alman BFU adlı kaza-araştırma komisyonu olayla ilgili olarak soruşturma başlattı. MNG Havayolları yetkilileri ise, iniş sırasında motor fren arızası sinyali alan pilotun kuleyi uyardığını, uçağın olay sonrasında tamir edilerek sefere verildiğini belirtti.

Havacılık uzmanları bu tip uçaklarda parça koptuğu zaman ikaz verecek sistem olmadığını bunu ancak pilotun, yolcunun veya kule görevlisinin görebileceğini söylediler. Olayla ilgi Alman Federal Uçak Kazalarını Araştırma Bürosu da araştırmalarını sürdürdüğü öğrenildi.