Koln turizm fuari

Her yil oldugu gibi bu yil da Almanya’nin Köln sehrinde, 20 ülkeden 918 firmanin katilimiyla gerçeklesen fuar, 45 bin metrekarelik alanda yüz binlerce konugu agirladi. Fuar çerçevesinde Kemer Belediye Baskani Hasan Seker, Alanya Belediye Baskani Hasan Sipahioglu, Almanya Kültür Atasesi Ibrahim Adil, Almanya Seyahat Acenteleri Baskani Klaus Laepple ve Hüseyin Barener’in de katildigi bir basin toplantisi düzenlendi.
Türk turizmi konulu toplantida bir konusma yapan Almanya Seyahat Acenteleri Baskani Klaus Laepple, “Türkiye nisan ve ekim aylari arasinda en çok tercih edilen ülkelerin basinda geliyor fakat bunu 12 aya yaymak gerekir. Yani kis aylarinda da turist agirlamak ve kis turizmi üzerinde çalismak lazim. 2006 dünya sampiyonasinin Almanya’da olmasi Alman turistlerin Türkiye’yi tercih etmemeleri için bir sebep degil. 2005 yilinda oldugu gibi 2006 yilinda da Türkiye yine turizm ülkesi olacak” diye konustu.
Yakin bir zaman da Kemer’de hem kayak yapilip hem denize girilebilecegini söyleyen Kemer Belediye Baskani Hasan Seker, “Beldemiz 1974 yilinda Dünya Bankasi tarafindan desteklenmis olup hiçbir altyapi ve yapilasma sorunu olmayan tatil yörelerinden biridir. Kemer’de bu yil 8 kabinli teleferik hizmete girecektir. 80 kapasiteli teleferik sayesinde konuklarimiz, dagda kayak yapip ardindan denize girme imkani bulacaktir” dedi.
Alanya ile Almanya arsindaki tek farkin ‘m’ harfi oldugunu söyleyen Alanya Belediye Baskani Hasan Sipahioglu da, Alanya’nin yatak kapasitesinin yeterli oldugunu ancak 10 artirmayi düsünebileceklerini vurgulayarak, “2005 yilinda Alanya’da tatil yapmayi tercih edenlerde ilk sirayi Almanlar ikinci Ruslar ve üçüncü sirayi da Hollandalilar aliyor” diye konustu.
Almanya Kültür ve Turizm Atasesi Ibrahim Adil ise, Almanya’da düzenlenen 7 fuara katilarak ülke tanitimiyla birlikte imaj çalismasinda bulunduklarini ayrica önümüzdeki günlerde önümüzdeki günlerde semazen ve mehter takimi esliginde kültür aksam ve haftalari düzenleyeceklerini ifade etti. Adil ayrica, 2005 yilinda Türkiye’ye Almanya’dan 3 milyon 900 bin Alman turist gönderdiklerini de sözlerine ekledi.