Köln’de Osmanlı hoşgörüsü sergilendi

Türkiye`deki Ermeni yaşamını kartpostallarla gözler önüne sermek maksadıyla "Sevgili Kardeşim" adlı kartpostal koleksiyonu ve resim sergisi Almanya'nın Köln şehrinde sergilendi.

Sergilin açılışına Yeşiller Partisi Avrupa Parlamento (AP) vekili Cem Özdemir, yayın evi sahibi Osman Köker, Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) Genel Başkanı Dr. Fevzi Cebe ve çok sayıda Türk ve Ermeni vatandaşları katıldı. Sergi açılışında programın sunuculuğunu Osman Okkan yaptı. Serginin Türkler ve Ermeniler arasında yeni bir dostluğun başlangıcına vesile olacağını vurgulayan ve sergiyi düzenleyen yayın evi sahibi Osman Köker, Türkiye’de Ermenilerle ilgili bilginin çok az olduğunu söyledi. Türkiye’de konuşulan ve tartışılan konuların genelde çatışmalı dönemlerden olduğunu belirten Osman Köker, “Ermenilerin Türkiye’deki sosyal hayata katkısından çok bahsedilmez. Ben bu yönü ortaya çıkarmak ve gelecek kuşaklara aktarmak için bu sergiyi düzenliyorum. Sergi ilk defa 2005 yılı ocak ayında İstanbul’da açıldı ve son dönemin en çok gezilen sergisi oldu. Şimdi Avrupa’da Münih’den sonra ikinci olara Köln’de sergiledik.” dedi.

Ermenilerin yıllarca Osmanlı imparatorluğu ile birlikte yaşamlarını ve Osmanlı İmparatorluğuna kültürel zenginlikler kattıklarını anlatmak, geçmişteki kültürel zenginlikleri gelecek kuşaklara aktarmak için bu sergiyi açtığını vurgulayan Osman Köker, “İlk olarak İstanbul’da açılan sergi büyük rağbet gördü. Sergiyi gezen Türkler kendi şehirlerinde bir dönem Ermenilerle birlikte yaşadıklarını gördü. Ermeniler de sergiyi ziyaret ettiklerinde Türkiye’de yıllar önce yaşadıkları akrabalarını sergide görünce duygulu anlar yaşadılar.” dedi.

Sergi açılışında konuşma yapan AP vekili Özdemir “Bugüne kadar Ermeni tarihi için yalnız 1915 senesi konuşuluyordu. Ondan önceleri birlikte yaşadıklarına dair Tarih kitaplarında yeterince bilgi yok. Osmanlıların Ermenilerle birlikte yaşamlarını anlatan konular çok geçmiyor.” dedi. Bu sergiyle Osmanlı İmparatorluğunun Ermenilerle birlikte yaşadıklarını gelecek kuşaklara taşındığını belirten Cem Özdemir “Sergide Osmanlının çok daha hoşgörülü olduğu, Hristiyan ve Musevilerle birlikte yaşarken sıkıntı çekmediğini anlatıyor. Son yüzyılda birçok üzüntüler yaşadık. Sergideki hedef yaşanan bu kültür zenginliklerini gelecek kuşaklara taşımaktır.” dedi.

Bu sergiler ve Türkiye’de yapılan Ermeni konferanslarının yapılması Türkiye’nin önündeki birçok engeli yok edeceğini ifade eden Cem Özdemir “Türkiye de insanların bu konulardan korkmadığını, bu konuların özgür ve hür bir şekilde tartışıldığı, Bilim dünyasının önündeki engellerin kalkmasının simgesinden bir tanesidir. Türkiye eğer bu yolda devam ederse yabancı meclislerin de bu konu hakkında karar alması hem gereksiz hem de gülünç duruma düşecektir. Türkiye madem bu konuları konuşuyorsa yabancı meclisler niçin bu konularla ilgileniyorlar. Bütün mesele Türkiye’de düşünce özgürlüğü çerçevesinde bütün görüşler özgür bir şekilde ifade edilebilirse, bu tür sergiler açılır ve Türkiye’nin her yerine yayılırsa Türkiye’de demokrasi var anlamına gelir. Bu konuda Türkiye haklı olarak bırakın bu işi biz kendimiz çözelim, biz kendimize güveniyoruz ve korkmuyoruz diyecektir. Yabancı meclisler de bu konuda karar almada etkisiz kalacaktır.” dedi.

Osmanlı İmparatoruluğu’ndaki Türkiye’nin ne kadar zengin olduğunu söyleyen Cem Özdemir “İleriye baktığımızda Türkiye’nin tekrar böyle bir zengin ülke olmasını istiyorum. Türkiye’nin Müslümanları, gayri Müslimleri, Hristiyanları ile birlikte zengin ve çok kültürlü bir toplum olmasını istiyorum. Bu olduğu takdirde Türkiye rahatlıkla AB girer ve başka şeylerde başarabilir. Yeter ki Türkiye kendi zenginliklerine güvensin. Zenginliklerden korkmasın.” dedi. Özdemir “Resim sergisinde gördüğümüz fotoğraflarda Türkiye’de bildiğimiz ve sevdiğimiz şeylere Ermenilerin de katkıda bulunduklarının anlıyoruz. Saygısızlık olmasın diye hem sizin tarihimize olan bir borcudur. Ermenilerde bugünkü Türkiye’nin oluşmasında katkı sağlamışlardır. Onlara da teşekkür etmemiz gerekiyor. Her Türk vatandaşı bunu gönül rahatlığı ile söyleyebilmeli.” dedi.

Tarihe kara kısmı ile bakmak yerine yaşanan iyi yönleri de görmenin faydalı olacağını belirten Cem Özdemir, sergiyi açanlar ikinci yolu tercih ettiklerini söyledi. Cem Özdemir, sergiyi açanlar Türkler ve Ermeniler arasında yalnızca savaş yönünü değilde uzun süren dönemlerdeki dostluk ve birlikte yaşamı gösterdiklerinden dolayı teşekkür etti.