Komando kız çıktı

Komando olarak askerlik yapan damadın kız olduğu ortaya çıkınca evliliği iptal oldu.

Aylardır yanlışlığı düzeltmek isteyen genç damat, “Artık arkadaşlarım ‘kızsın’ diye dalga geçer hale geldi. Bir an önce yanlışlık düzeltsin, beni bu duruma düşürenleri mahkemeye vereceğim” dedi.
Koray Gümran, askerliğinden sonra sevdiği Vildan Ferahlıer (19) ile evlenmek istedi. Devreye aile büyüklerini sokan Koray Gümran (28), kız ailesinin ‘olur’ kararıyla birlikte 13 Mart 2006’da Gemlik Evlendirme Müdürlüğü’nde resmi nikahla Vildan Ferahlıer’le evlendi. Düğün dernekle evlenen genç çifte kötü haber 10 gün sonra posta yoluyla ulaştı. Koray Gümran’ın nüfus kayıtlarında ”kız” olarak göründüğü bildirilerek, evlilik cüzdanları ellerinden alındı.

Bunun üzerine genç çift, Gemlik Nüfus Müdürlüğü aleyhine dava açtı. Mahkeme, yanlışlığın kesin olarak düzeltilmesi için Koray Gümran’ın nüfus kütüğünün kayıtlı olduğu Osmaniye Nüfus Müdürlüğü’nden bilgi istedi. Vildan Ferahlıer, eşinin cinsiyetinin doğumun ardından doldurulan forma yanlış işlendiğini, hatanın buradan kaynaklandığını belirterek; “Ben yaklaşık 3 aylık hamileyim. Çocuğum dünyaya gelince ben durumu nasıl izah edeceğimi bilmiyorum. Halen eşimin SSK’ndan faydalanamıyorum” diye konuştu.

Mardin’de komando olarak vatani görevini yaptığını anlatan Koray Gümran ise, askerliği sırasında hiçbir sorun çıkmamasına rağmen, nikahın hemen ardından böyle bir sorunla karşılaşmalarının kendisini çok üzdüğünü söyledi. Gümran; “Durumu düzeltmek için biz üzerimize düşen bütün hukuki sorumlulukları yerine getirdik. Nikahımızı kıydık. Bu hatanın telafisini kim giderecek? Çocuğum doğana kadar bu hatanın giderilmesi lazım. Yoksa, çocuğumun nüfus cüzdanında baba hanesine ne yazılacak? Başta kayınbiraderim bile ‘Kız enişte’ diye takılıyor bana. Altı-yedi kez nüfus cüzdanımı değiştirmeme rağmen ortaya çıkmadı, evlendim mutlu olacağım zaman karyıma çıktı” dedi.

Vildan Ferahlıer’in babası Turgay Ferahlıer de, damadının başına gelenlerden rahatsız. Sorumlular hakkında tazminat davası da açmak istediklerini, ancak dava için 6 bin YTL gibi bir teminat parası talep edildiğini anlatan Ferahlıer; “Gençlerimiz yeni evli olmalarına rağmen, en mutlu olmaları gereken bir dönemde kendilerinden kaynaklanmayan bir hatanın cezasını çekiyorlar. Oğulumuz askerliğini de yaptı. Mavi renkli nüfus cüzdanına da sahip. 3- 4 kez çeşitli nedenlerle nüfus cüzdanını yeniletmesine rağmen, bu hata gündeme gelmemiş. Bu bizim başımıza geldi. Hatanın düzeltilmesi için elimizden geleni yapacağız. Bizim başımıza gelen bu olay umarım ki başkalarının başına gelmez. İlgililer cezasını bulmalılar. Mahkeme damadımın erkekliğini ispatladı, ama hata halen çözülemedi” diye konuştu.