Kombassan İMKB’ye geliyor

İzinsiz halka arz yapıp birçok ortağını mağdur ettiği gerekçesiyle hakkında sayısız dava açılan Kombassan Holding, borsaya gelmek için SPK'ya başvuru yaptı.

Kâr payı ortaklığıyla 100 binden fazla kişiden yaklaşık 1.5 milyar dolar topladığı tahmin edilen Kombassan, SPK’ya halka açılma başvurusu yaptı. Kombassan geçtiğimiz hafta SPK’ya yaptığı ‘talep yenilemesi’ ile İMKB’de işlem görmek istiyor. ABD’de 250 milyon, Konya’da da en az 300 milyon dolarlık batik girişimi olan, üstelik uzun süre kâr payı alamayan çok sayıda ortağının çığ gibi büyüyen davalarıyla uğraşan Kombassan’ın SPK’ya yaptığı bu başvuru şaşkınlık yarattı. SPK’ dan alınan bilgiye göre, Kombassan’ın 2000 yılında yaptığı ‘halka açılma’ başvurust kabul edilmemiş ancak şirket zaman zaman bu başvurusuyla ilgili talebini yenilemişti. Şirketin geçen hafta gerçekleşen başvurusu da mevcut talebini yenilemek şeklinde oldu. Şirketin talebi henüz Kururda değerlendirmeye alınmadı. Ancak sürecin başlayabilmesi için Kurul’un “olur” kararı vermesi gerekiyor.

SPK yetkilileri Kombassan’ın talebini yenilemesi üzerine şunları söyledi: “İMKB’de halka açılmak için ortak sayısını tam ve kesin olarak bildirmesi, defter ve evraklarını tam olarak teslim etmesi gerekiyor. Şirket hakkında dava açılmış olması engel değil. Ancak Kombassan’ın bugüne kadar halka açılma başvurusunun kabul edilmemesinin ve hakkında çok sayıda dava açılmasının nedeni, yüzlerce ortağı olmasına rağmen şirketin ortak sayısını tam ve kesin olarak bildirmemesi. Şirket ortaklarının kayıtlarının da sayısını tam olarak veremiyor ya da vermiyor”

Faizsiz sistemden çıkar
Öte yandan ‘faizsiz sistem’ felsefesiyle kâr ortaklığına dayak kâr payı dağıtımıyla yüzlerce hissedar yaratan Kombassan’ın, gelinen noktada borsaya girmek istemesi ‘manidar’ bulundu. SPK uzmanları, şirketin yükümlülüklerini yerine getirmesi halinde halka açılmasında bir engel bulunmadığını belirtiyor. Böylece Kombassan’ın faiz karşıtı ‘kâr payı ortaklığına’ dayak sistemden çıkmış ve herhangi bir şirkete dönüşmüş olacağı yorumunu yaptılar. Halka açılmakla Kombassan, Takasbank sisteminden geçerek, ortaklarını da legakze edecek. Bu durumda ayrıca SPK’dan izinsiz yapmış olduğu ve suç duyurularına maruz kaldığı ortaklık yapısını da yasal hale dönüştürmüş olacak.