Komisyon Kabahatler’in de dokunulmazlık içinde kalmasını istiyor

TBMM Anayasa ve Adalet Karma Komisyonu üyeleri, Kabahatler Kanunu kapsamına giren dosyaların bugüne kadar olduğu gibi dokunulmazlık içinde işlem görmesi gerektiği yönünde Adalet Bakanlığı'na görüş bildirilmesini istedi.

Burhan Kuzu, komisyon üyelerini büyük çoğunluğunun, Kabahatler, TCK’dan ayrılmış olsa bile bu suçlar Anayasa’nın yasama dokunulmazlığını düzenleyen 83. maddesindeki suç kavramında değerlendirilip dokunulmazlığın devam etmesi gerektiğini söylediklerini aktardı. Azınlıkta kalan diğer üyelerin de ”Kabahatler Yasası kapsamına alınan bu suçların idari para cezası ödenerek ortadan kalkacağı, buna itiraz edilmesi sonucu milletvekilinin ifadesi alınması gerektiğinde işlemin dokunulmazlık kapsamında değerlendirileceği” yönünde görüş açıkladığını ifade eden Kuzu, kendisinin de bu görüşü paylaştığını ifade etti.

Burhan Kuzu, iktidar ile muhalefet milletvekilleri arasında farklı görüşlerin oluştuğunu, toplantıda oluşan görüşleri Meclis Başkanlığı’na sunacağını belirterek, Meclis Başkanlığı’nın konuyu Adalet Bakanlığı’na bildireceğini, ancak uygulamayı yapacak olan savcılıkların tutumununönemli olduğunu vurguladı. Komisyonda bu kapsama giren 52-53 dosya bulunduğunu, bunların tümü hakkında dönem sonuna erteleme kararı verdiklerini hatırlatan Kuzu, siyasilerin seçim döneminde hava karardıktan sonra konuşma yapmasını kapsayan bu madde konusunda köklü bir değişiklik yapılarak zaman sınırının esnek tutulabileceğini kaydetti.