‘Komisyonda görüşülür gereği yapılır’

AK Parti Grup Başkanvekili Eyüp FatsaTerörle Mücadele Yasası için; "Komisyonda görüşülür, gereği yapılır" dedi.

TBMM’de gazetecilerin sorularını cevaplayan Eyüp Fatsa, Meclis’e sevkedilen tasarıların görüşülme usüllerinin belli olduğunu, komisyonlarda, alt komisyonlarda veya Genel Kurul’da tasarılar üzerinde değişiklikler yapılabileceğini ifade ederek, ihtiyaç duyulması halinde yasada değişiklikler yapılabileceğini kaydetti. TMY’nin de diğer yasa tasarıları ile aynı usülle görüşüleceğini vurgulayan Fatsa, “Eğer birtakım konular eksik bırakılmışsa, gözardı edilmişsse, bundan önceki tasarılarda olduğu gibi komisyonlarda görüşülür ve gereği yapılır” dedi.

Konuyu gündeme taşıyan CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın, meselenin hukuki yönünden çok konuyu bir siyasi şov malzemesi yaparak kamuoyunda infial yaratmaya çalıştığını savunan Eyüp Fatsa, “Tasarının sadece 6. maddesinde değil, diğer maddelerinde de değişiklik yapılabilir ancak bunda art niyet ve kasıt aramak, Anamuhalefet partisine yakışmamıştır” diye konuştu.

Sözkonusu 6. maddedeki hükmün tasarıya nasıl eklendiğine ilişkin bir soru üzerine Eyüp Fatsa, şöyle konuştu: “Kanun tasırıları hazırlanırken ilgili tarafların görüşleri alınır. Terörle Mücadele Yasası hazırlanırken de, terörle mücadealeyi yöneten güvenlik güçlerinin düşünceleri buraya yansımıştır. Sanki birileri böyle gizli kapaklı, art niyetli işlerle, gizli hesaplarla Türkiye’yi felakete götürmeye çalışıyormuş gibi göstermenin kimseye faydası yok.”

Kanun tasarısını hazırlayan bilim adamları, bakanlık bürokratları ve siyasilerin, Deniz Baykal’ın dile getirdiği görüşlere katılmadığını belirten Fatsa, Terörle Mücadele Yasası etrafından yeniden yanlış bir tartışmanın başlatılmasının yanlış olacağını kaydetti. Eyüp Fatsa, CHP’nin daha önce yanlış bulduğu tasarılarla ilgili olarak komisyonlarda veya Genel Kurul’da önerge vermek suretiyle değiştirme yoluna gittiğini hatırlatarak, TMY sözkonusu olunca CHP’nin bunu yapmak yerine konunu siyasi tartışmaya çevrildiğini savundu.