Komşularda’ AB’ye katılım coşkusu

Romanya ile bugün Avrupa Birliği'ne (AB) katılan Bulgaristan'da da kutlamalar ve törenler sürüyor.

Başkent Sofya’daki Meçhul Asker Anıtı önünde yapılan törende, ülkenin ulusal bayrağı ile AB bayrağı çekildi. Cumhurbaşkanı Georgi Pirvanov, Parlamento Başkanı Georgi Pirinski ve Başbakan Sergey Stanişev’in katıldığı törende ayrıca, Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Josep Borrell, AB’nin Genişlemeden Sorumlu Komiseri Olly Rehn, AB’nin dönem başkanlığını yapan Almanya’nın dışişleri bakanı Frank-Walter Steinmeier ile Avrupa Parlamentosu Bulgaristan Raportörü Geoffrey Van Orden de hazır bulundu.

Cumhurbaşkanı Pirvanov, törende yaptığı konuşmada, “Bulgaristan, Avrupa Birliği’nin istikrarlı ve güvenilir ortağı olacaktır” dedi.

Ülkenin AB’de “yalnızca tüketici olmayacağını” vurgulayan Pirvanov, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Biz, sahip olduğumuz istikrarlı makro-ekonomik göstergeleri, son yıllarda kaydetmiş olduğumuz dinamik gelişim ve Balkanlar gibi zor ve karmaşık bir bölgede güvenlik jeneratörü olma yeteneğimizle Avrupa Birliği’nin tüm gündemini oluşturma çalışmalarına katılmak niyetindeyiz.”

AB’ye katılırken Bulgaristan’ın aynı zamanda ulusal çıkarlarını da savunmak istediğini belirten Pirvanov, konuşmasında “ülkenin kendi kültür ve kimliğini koruyarak, AB’deki enerji güvenlik konularına ilişkin görüşmelere etkin rol oynamayacağını” kaydetti.

Pirvanov, “Avrupa Birliği üyeliğinin tek hamleden oluşan bir eylem olmadığının farkında olan Bulgaristan, bugün bu tarihi anı kutlarken, gelecekte gerekli özverilerde bulunmaya hazır olup, Avrupa ekonomik modeline uyum sağlamak için ciddi olarak çalışmalarını sürdürmeye de hazırdır” dedi.

Bulgaristan’ın AB’ye katılımı kutlamaları bugün de düzenlenecek çeşitli etkinliklerle sürecek. Sofya’nın Ulusal Kültür Sarayı’nda (NDK) akşam büyük bir klasik müzik konseri verilecek. Başbakan Sergey Stanişev’in himayesinde düzenlenen konsere, Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Josep Borrell’in de katılacağı öğrenildi.