‘Komşumuzun toprağında gözümüz yok’

Dışişleri Bakanı Gül: "Bizim herhangi bir komşumuzun toprağında gözümüz yok, yaptığımız sınırlarımızı daha iyi kontrol etmektir"

Başbakanlıkta ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ile ortak basın toplantısı düzenleyen Gül, Türkiye’nin Irak sınırında askeri hareketlilik yaşandığı ve sınır ötesi bir operasyon düşünülüp düşünülmediği yönünde bir soruya, Türkiye’nin amacının sınırlarını korumak olduğunu vurgulayarak cevap verdi.

Terörizm ile mücadelede uluslararası dayanışmanın önemini dile getiren Gül, ”Birimizin terör örgütünü biraz daha anlayışla karşılar, birini daha çok ciddiye alırsak o zaman uluslararası arenada terörle mücadelede bir zafiyet söz konusu olur” diye konuştu.

Irak’ta, özellikle kuzey bölgesinde oluşan otorite boşluğundan dolayı terör örgütünün bölgeyi adeta eğitim kampı haline getirdiğini kaydeden Gül, “Binlerce terör örgütü mensubu orada otorite boşluğundan dolayı serbest hareket ediyor” dedi.

Terör örgütünün saldırılarını yeniden arttırdığını ve birçok şehit verilmeye başlandığını dile getiren Gül, ”Tabii ki her ülke kendi tedbirini alacaktır, biz de tedbirlerimizi alıyoruz. Ama bu tedbirleri alırken uluslararası ve komşular arası işbirliğine çok önem veriyoruz. Hem Irak hükümeti hem de koalisyon güçlerinden büyük beklentilerimiz bulunuyor. PKK herkes tarafından terör örgütü olarak kabul edildiğine göre onlarla da mücadele etmek gerekmektedir. Bizim yaptığımız şudur; sınırlarımızı daha iyi kontrol etmektir. Eğer Irak hükümeti kendi güvenlik güçlerini kurar, kendi sınırlarına hakim olur, kendi toprakları üzerinde yarın kendilerine de tehdit olacak olan teröristlerle mücadele ederse bizim o zaman yapacak hiç birşeyimiz yoktur. Biz kendi topraklarımızı kendimiz koruyoruz. Bu konuda zafiyetler var. Bizim bugünlerde gazetelerde çıkan haberlerin hiçbiri yeni bir şey değildir. Baharla birlikte teröristler faaliyete geçtiği, sınırlardan sızdığı için güvenlik güçlerimiz tedbir almaktadır, yapılan şey budur, yeni değildir. Geçen senelerde de aynı şekilde bu tedbirler alınmıştır. Yoksa bizim herhangi bir ülkenin, komşumuzun toprağında gözümüz yoktur. Bizim en çok arzumuz, Irak’ın demokratik yapıya kavuşması, kendi halkı ve komşularıyla barışık olması, toprak ve siyasi birliğini koruması ve bu bölgede ekonomik işbirliğinin daha da ileri boyutlara ulaşmasıdır” şeklinde konuştu.