Komünistler mescid yaptı Doğan kapattırdı

Emekli Orgeneral Çetin Doğan'ın, Kazakistan'daki Ahmet Yesevi Üniversitesi'nin mütevelli heyeti başkanı olduğu döneme ilişkin çarpıcı iddialar ortaya atıldı.

Üniversitenin Doğan’dan önceki mütevelli heyet başkanı Namık Kemal Zeybek, başörtüsü özgürlüğünün onun zamanında sekteye uğradığını, başörtülü velilerin bile üniversiteye alınmadığını söyledi. Komünizm döneminde ülkenin Milli Üniversitesi olarak kurulan okulda mescit bulunduğuna dikkat çeken Zeybek, bu mescidin Doğan tarafından kaldırıldığını vurguladı. Zeybek, Doğan’ın dile getirdiği görüşü ise şöyle aktardı: “Bizde bir kural vardır. Üniversitelerde ve kışlalarda mescit olmaz.”

Zeybek, Kazakistan’da ve Kırgızistan’da Türkiye Türkçesiyle eğitimin yapıldığıNI anlatıyor. Doğan’ın 60’a yakın okulun kapatılması talimatını verdiğini vurguluyor. Üç üniversitede bulunan Türk dili ve edebiyatı bölümlerinin de kapatıldığını belirtiyor. Zeybek, şöyle devam ediyor: “Doğan ilk yıl Kazakistan’daki Türk akademisyenleri geri çekti. Türkiye’nin ortaklıktan çıktığı zannedildi. İkinci yıl da yanlış görevlendirmeler dolayısıyla Türkiye ile Kazakistan arasındaki üniversite ilişkileri zarar gördü.”

Ahmet Yesevi Üniversite-si’nin eski Mütevelli Heyeti Başkan Vekili Feyzullah Budak, Doğan’ın AK Parti hükümeti göreve başladıktan sonra ‘İslam dini bu devletin yönetim şekli olacak’ saplantısına kapıldığını ve panik içinde davrandığını söylüyor. Balyoz planındaki dehşet senaryolarının Çetin Doğan’ın üslubuyla bire bir örtüştüğünü savunan Budak, “Planlar düzmece gibi görünüyor ancak Doğan’ı tanıdığım için en küçük tereddüt duymuyorum. Bu planları yapacak kafa yapısına sahip.” diye konuşuyor. Doğan’ın üniversiteyi kışlaya çevirdiğini aktaran Budak, şu bilgileri veriyor: “Üniversitenin genel koordinatörlüğüne de bir tuğgeneral getirdi. İstanbul’daki merkeze emekli bir albay atadı. Türkistan’a askerlikten gelen bir akademisyen atadı.” Budak, Doğan’ın Türk dünyasının yoksul öğrencileri için ayrılan bursu kestiğini ileri sürüyor. Bursların toplam yıllık maliyeti 85 bin dolardı. Budak’a göre Doğan az kullanılmış makam aracını kullanmak yerine, burs için ayrılan parayla 185 bin dolarlık son model bir araç aldı.