Komünistler Türkiye’nin Kiev Büyükelçiliği önünde Esed’e destek eylemi yaptı

Ukrayna'nın başkenti Kiev'de Komünist Partililer (UKP) ile Ukrayna Suriye Dostluk Derneği üyesi bir grup, Türkiye'nin Kiev Büyükelçiliği önünde Esed'e destek eylemi yaptı.

Ukrayna’nın başkenti Kiev’de Komünist Partililer (UKP) ile Ukrayna Suriye Dostluk Derneği üyesi bir grup, Türkiye’nin Kiev Büyükelçiliği önünde Esed’e destek eylemi yaptı.
Ellerinde Komünist Partisi bayrakları, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed’in resimleri, Suriye bayrakları ve Kiev Büyükelçiliği’ne hakaret içerikli pankartlar taşıyan grup; “Türkiye Büyükelçiliği defol Ukrayna’dan” şeklinde sloganlar attı.
Önce Kiev Büyükelçiliği’ne girme talebinde bulunan daha sonrada büyükelçiliğin kapısını bloke eden eylemcilere polis engel oldu.

EMEKLİ ALBAY CİHAN MUHABİRİNE SALDIRDI
Eylemciler, Cihan Haber Ajansı (Cihan) muhabirinin görüntü almasını engellemeye çalıştı. Cihan muhabirini kamerasının objektifini Suriye bayrağı ile kapatan iki kişi muhabire sözlü hakaretler etti.
Sovyetlerin eski albay üniformasını giyen yaşlı bir şahıs kameraya yumruk atarken, eylemin organizatörü de elindeki Esed posteri ile kameraya vurdu. Ukrayna polisi takviye ekip isteyerek basın mensubuna saldıran kişileri uzaklaştırdı.
Eylemin yapıldığı sokağa bakan bir apartmanın güvenlik kamerası Esed destekçilerinin eylemini ve görevini yapamaya çalışan muhabire saldırıyı saniye saniye kayıt etti.
Ukraynalı gazetecilere müdahalede bulunmayan fakat, Türk basın mensubunu tartaklayan ve Türkiye Büyükelçiliği aleyhinde sloganlar atan grup, polisin ikazı üzerine olaysız bir şekilde dağıldı.
Eylem yapmaya gelen Ukraynalıların hadiseleri bilmediği hatta bazılarının Esed’in halkı bombaladığı; tank ve uçakları Türkiye’nin verdiği söylemesi dikkat çekti.
Cihan’a konuşan Suriyeli Said Mahmud adlı gösterici, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı, Suriye’deki muhaliflere silah ve para vermekle suçladı. Türkiye’deki Kürtlerin ve Erdoğan’a muhalif büyük bir grubun Suriye konusunda kendilerini desteklediğini söyleyen Said Mahmud, NATO ve Batılı güçlerin elini çekmesi halinde Suriye’nin düzeleceğini ileri sürdü. İktidarların geçici halkların kalıcı olduğunu belirten Mahmud Türk halkına değil muhaliflere yardımcı olan iktidara karşı olduklarını söyledi.