Kömürde arama seferberliği

Enerjide yerli kaynağa dönüş projelerine hız veririlirken TKİ Genel Müdürlüğü, yılın ilk büyük boyutlu dekapaj inşaatı işleri çalışmalarını da ihale aşamasına getirdi.

Garp Linyitleri İşletmesiNE (GLİ) bağlı Konya-Ilgın işletme sahasındaki rezervlerin ekonomiye kazandırılması amacı ile 2.8 milyon metreküplük dekapaj inşaat işleri ihale açıldı.

TKİ Genel Müdürlüğü tarafından yapılacak dekapaj işlerine yönelik ihale 6 Mart 2007 tarihinde açık ihale usulü ile gerçekleştirilecek. Programa göre dekapaj inşaat çalışmalarını üstlenecek firmaya yer teslimi 30 gün içinde yapılacak ve dekapaj çalışmaları da en geç 240 gün içinde tamamlanacak.

Yüksek rezerv potansiyeline sahip olan Konya-Ilgın sahasından çıkarılacak linyit kömürünün, ileriki yıllarda kurulması planlanan termik santrallerde ham madde olarak tüketilmesi planlanıyor.

TKİ Genel Müdürlüğünün ileriki yıllarda kademeli olarak 1 milyar kwh’nin üzerinde yıllık enerji üretimi kapasitesine sahip 8 adet santralde yerli kömüre dayalı olarak enerji üretimine katkı sağlaması bekleniyor.