Komutana intihar eden ere baskı cezası

Er Ferit Şahinkuşu'nun davasında suçlanan Astsubay Mehmet Ali Demiryol'a komik bir ceza verildi.

Ferit Altınok’un haberi

Tokat’ın Erbaa İlçesi’ndeki Jandarma Karakolu’nda beş yıl önce “intihar etti” denilerek cesedi ailesine teslim edilen er Ferit Şahinkuşu’nun davasında suçlanan Astsubay Mehmet Ali Demiryol’a komik bir ceza verildi.

Yargılamayı yapan 3. Kolordu Komutanlığı Askeri Mahkemesi, er Şahikuşu’yu intihar etmeden önce döven Astsubay Mehmet Ali Demiryol’u ‘assa karşı müessir fiil’ suçundan 50 gün hapis cezası verdi. Karara tepki gösteren Şahinkuşu’nun halası Şefika Şahinkuşu, şunları söyledi: “Ferit çok dindar bir çocuktu. Namaz kıldığı için komutanı Demiryol tarafından sürekli olarak psikolojik ve fiziki baskıya maruz kaldığını anlattı. Astsubay Demiryol kendisine sürekli ‘seni adam edeceğim’ diyormuş. Yeğenim yaşadıklanm günlüğüne de yazmış. Ferit bana, terhisini alınca bu günlüğü basına vereceğini söylemişti. Ancak ölümünün ardından bize teslim edilen kişisel eşyaları içinde bu günlük yok. Bize yalnızca bir namaz tespihi, namaz hocası kitabı ve Peygamber efendimizin hayatını konu alan kitap verildi. Yeğenim dini inancı gereği asla intihar edecek bir çocuk değildi.”

Tanık erlere de baskı

Ferit Şahinkuşu’nun ölümü öncesi yaşanan dayak olayına tanık olan Er Hakan Filiz, yaşadıklarını şöyle anlattı: “Olay günü Ferit’le birlikte birkaç arkadaş daha çarşı için Erbaa’ya gitmiştik. 0 esnada çarşıda Mehmet Ali Astsubay Ferid’i görünce karakola çıkalım senin ananı… dedi. Karakola döndüğümüzde Mehmet Ali Astsubay silahlarımızı doldur boşalt yaptırdı. Biz esas duruşa geçtikten soma yanımıza geldi Ferit’e ana avrat küfür etmeye başladı. Ferit ilk başlarda sustu ancak küfür etmeye devam edince Ferit de ‘Komutanım bana küfür etmeyin’ dedi. Bunun üzerine Astsubay Ferit’e tekme tokat vurmaya başladı…”

Askeri mahkemedeki ifadesinde, komutanın emriyle Ferit’i yere yatırıp kelepçele¬diklerini ve bu esnada yanlanna gelen Astsubay Ali Aydınkurt’un da işkenceye katıldığını söyleyen er Filiz, Ferit’in burnundan ve elmacık kemiklerinden kan aktığını söyledi.

İntihara gerekçe aranmış

Şahinkuşu’nun acemi birliğinden arkadaşı olan B.E, usta birliğinde iken kendisiyle görüştüğünü belirterek, “Mektuplarında komutanının ‘seni adam edeceğim’ diyerek baskı yaptığını anlatıyordu. Birgün birliğe bir telefon geldi. Kendisini Astsubay Mehmet Ali Demiryol olarak tanıtan birisi ‘Ferit’in ailevi durumu nasıldı, maddi sıkıntıları var mı, sevdiği birisi var mı’ gibi sorular sordu. Ferit’in intihar ettiğini söylemedi… Asla intihar edecek bir çocuk değildi” diye konuştu.

TARAF