‘Komutanı yargılarken taşları yerinden oynatmamak gerekir’

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Rektörlük Başdanışmanı Prof. Dr. Ersan Bocutoğlu, "Demokrasi olacak diye Türk Silahlı Kuvvetleri'ne (TSK) mensup bir paşanın yargılanmaması gerekir." dedi.

Panele konuşmacı olarak katılan KTÜ Rektör Baş Danışmanı Prof. Dr. Ersan Bocutoğlu, Türkiye üzerinde yabancı ajanlar tarafından bir takım oyunlar oynandığını söyledi.

TSK’nın yargı boyutunda gündeme gelmesinin demokrasi adına doğru bir gelişme olduğunu, fakat Türkiye’nin geleceği açısından iyi bir hareket olmadığını ifade eden Bocutoğlu, “Son yıllarda yabancı ülkeler tarafından Türkiye üzerinde bir takım oyunlar oynanmaktadır. Türkiye’nin en önemli kurumlarından TSK’nın karıştırılarak ülke içerisinde iç karışıklık oluşturmak isteniyor. Demokrasi diyerek askeriyeden bir paşayı yargılıyorlar. Demokrasi adını verdiğimiz tavizlere de fazla güvenmemek gerekiyor. Demokratik bir ülkede paşa yargılanmalı deniliyor. Elbette doğrusu da budur. Ancak Avrupalılar demokrasiyi işlerine geldiği gibi savunuyorlar. İlla demokrasi olacak diye bir kara kuvvetleri komutanını yargılamamalıyız. TSK’yı yerinden bir oynattık mı ülke ayaklar altında kalır. Bir şeyin değeri kaybedilince anlaşılır. TSK’nın yargılanması gerektiğini düşünenler varsa teorik olarak haklı. Herkes eşit olmalı ancak bu dünyanın hiçbir yerinde böyle değildir. Her doğru her yerde söylenmez. Eğer aramızda problem varsa biz kendi içimizde çözmeliyiz. Dışarıyı karıştırmak yok.” dedi.

Türkiye’nin son yıllardaki ekonomik gelişimini de değerlendiren Bocutoğlu, Türkiye’de son 3 yılda ekonomide devrim yaşandığını ifade ederek şöyle konuştu: “Türk Lirası’ndan altı sıfır silindi. Başkaları altı sıfırın gitmesi durumunda enflasyonun artacağını söyledi. Hem altı sıfır gitti, hem de enflasyonda tek haneli rakama düşürüldü. Cumhuriyet tarihinde, bütçe ilk kez denk gelmiştir. Bunlar küçümsenemeyecek büyük işlerdir.”

Bocutoğlu, bir bilim adamı olarak ekonomik olaylara objektif bakması gerektiğini de kaydederek, “Ekonomide sayısal verilere güvenmem, yanıltıcıdır. Gerçek olan ekonomide belli bir istikrarın sağlanmasıdır. Ekonominin siyasetle değerlendirilmesi gerekir. İstikrar olduğu dönemlerde Türk ekonomisi her zaman iyiye gitmiştir. 1950-1954 Menderes tek partili döneminde yüzde 11 kalkınma ile Türkiye en büyük yatırımını yaptı.1965’te öğrencilik dönemimde şimdiki parayla 700 YTL burs alıyordum. 900 YTL’ de kitap parası alıyordum. ABD-Rus rekabeti başladığında taraflar bizi kendilerine çekmeye çalıştı. Gençlere baskı uygulandı sağ sol kavgaları ile birbirimizi yedik. Ardından da askeri müdahale geldi.” diye konuştu.

Dernek binasında yapılan panelin sonunda KARGİD Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Kayıkçı, Prof. Dr. Ersan Bocutoğlu’na katkılarından dolayı bir plaket takdim etti.